Azt próbálja ellehetetleníteni itthon a kormány, amit nagyüzemben művel külföldön
Sokféle formában igyekszik a magyar kormány politikai befolyást gyakorolni külföldön, akad példa többek között lobbitevékenységre, újságírók támogatására, politikai hirdetésekre és választási kampányba való beavatkozásra.
Miért fontos ez? A héten fogadta el az Országgyűlés a szuverenitásvédelminek nevezett törvényt, ami a külföldi támogatásban részesülő szereplők magyar közügyekbe való beavatkozását hivatott akadályozni – a törvénynek érvényt szerző hatóság politikusok mellett akár szerkesztőségek és civil szervezetek munkáját is vizsgálhatja majd.
Ugyanakkor a költségvetés terhére a kormány más országokban a közelmúltban is épp efféle tevékenységet fejtett ki, méghozzá olyan léptékben, hogy a külföldi sajtó is követi a magyar törekvéseket.
Például: az amerikai magyar követség és a Külügyi Intézet munkatársai arról kívánták meggyőzni a republikánus párt politikusait, hogy akadályozzák meg Joe Biden Ukrajnának tervezett segítségnyújtását. A próbálkozás nem előzmények nélküli, lobbisták és szervezetek is az Orbán-kormány példaértékűségét hirdetik a magyar állam pénzén az Egyesült Államokban.
Szerbiában vasárnap választás lesz, a kampány második legnagyobb Facebook-hirdetője a Fideszhez sok szálon kötődő Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ). Lázár János maga is biztatta a vajdaságiakat a mostani kormányuk támogatására, és munkatársai segítségét is felajánlotta a VMSZ-nek.
A lengyel választók körében bevándorlásellenes videókat terjesztett a Miniszterelnöki Kabinetiroda közvetlenül a választások előtt az ősszel. A Jog és Igazságosság jobboldali párt kampányát ráadásul a Fidesz tanácsadói segítették.
Szlovákiában Szijjártó Péter is részt vett a Szövetség párt kampányrendezvényein, ami miatt az ottani külügyminisztérium behívatta a magyar nagykövetet. A fentebb említett videókampányban továbbá a szlovák választóknak is volt részük.
Marine Le Pen hitelét a Financial Times értesülése szerint Orbán Viktor utasítására adta meg az MKB Bank, attól ugyanis a pénzintézet vezetése mellett még a bankot birtokló Mészáros Lőrinc is vonakodott. A szélsőjobboldali francia politikus a kölcsönt a tavalyi francia választások időszakában kapta, amikor kampányfinanszírozási nehézségekbe ütközött.
A jobboldali szlovén SDS körüli média működtetésében, sőt, a párt kampányában is döntő szerepe lett a 2010-es évek vége felé a Magyarországról, pontosabban a fideszes üzleti körökből érkező pénzeknek.
Mi várható? A kormánypolitikát az Egyesült Államokban népszerűsítő tevékenység lényegében már intézményi kereteket is öltött például Batthyány Lajos Alapítvány révén. Bizonyára lesz feladata a szervezetnek a közeljövőben, hiszen a következő amerikai elnökválasztás 2024 őszén lesz, és az egyik induló Donald Trump, aki mostanában elismerően nyilatkozik Orbán Viktorról.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.
Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.
Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.