Hírlevél feliratkozás
Neizer Anita
2023. november 21. 12:11 Közélet, Vállalat

Egy bizarr vállalati struktúra vethet véget a ChatGPT-őrületnek

Három napja döbbenten nézi a világ, ahogy a ChatGPT-t kifejlesztő OpenAI-ban eluralkodik a káosz a vezérigazgató kirúgása miatt. Mindez hatással lehet a mesterséges intelligencia (MI) fejlődési irányára, illetve tanulságul szolgálhat a cégeknek is, hogy milyen döntési struktúrában ne gondolkodjanak. 

Mi történt? Sam Altman alapítót az igazgatótanács pénteken kirúgta az OpenAI vezérigazgatói posztjáról. Az indoklásuk lényegében nem tartalmazott konkrétumot, csak hogy a kommunikáció nem volt megfelelő. 

  • A döntés után lemondott Greg Brockman alapító az elnöki pozícióról. 
  • A cég befektetői szólaltak fel azért, vegyék vissza a ChatGPT atyjait, akik hétvégén elkezdtek tárgyalni az igazgatótanáccsal erről a lehetőségről. 
  • Megegyezés viszont nem született, sőt, mára valószínűvé vált, hogy Altman és Brockman a Microsoft egy új, mesterséges intelligenciával foglalkozó cégéhez szerződik.
  • A munkavállalók 95 százaléka kedden még megpróbálkozott egy közös levéllel, amiben követelik vissza Altamnékat az igazgatótanács lemondása mellett. Különben mindannyian felállnak és átmennek az új cégbe. 

Miért fontos ez? Az OpenAI a techipar legbefolyásosabb vállalatává vált, miután alig egy évvel ezelőtt megjelentette a ChatGPT-t, ami a mesterséges intelligencia történetének egyik legjelentősebb és legvitatottabb technológiájává vált. 

Tágabb kontextusA ChatGPT-hype az utóbbi hónapokban megtorpant, és ezt a kirúgása előtt Altman egy beszédében is elismerte. A Qubit szerint lényegében azt mondta, hogy hiába fejlesztik még tovább a ChatGPT mögött álló nagy nyelvi modelleket, így nem lehet eljutni az általános mesterséges intelligenciához. Pedig a cél ez lenne. 

  • Hasoló következtetésre jutottak Budapesten egy konferencián.
  • Barry Smith, a New York-i Állami Egyetem filozófiaprofesszora szerint a ChatGPT szimbólumok sorozatát képes legenerálni, de ez egyáltalán nem egyenlő az emberi értelemben vett megértéssel.
  • Mások szerint is ugyan az alap jó volt, de inkább egy marketinghiszti vette körül a nagy nyelvi modellen alapuló chatbotot. 

Igen de, vannak akik az MI ellenállhatatlansága mellett érvelnek. Például James E. Katz, a Bostoni Egyetem professzora, aki szerint többnyire a gépek veszik át az uralmat a világban

  • Négy területet azonosított, ahol az embreknek kell észnél lenniük, hogy ez ne következzen be: a döntéshozatal, a törvények betartása, erőszak alkalmazása bizonyos célok elérése érdekében és a társadalmak forrásai és vagyona feletti ellenőrzés.

Alul nézet: Jót akaró cégalapítók számára is jár tanulsággal az OpenAI körüli káosz, amit egy szokatlan szervezeti struktúra okozott. A céget eredetileg 2015-ben alapították meg a Google AI-laborjainak ellensúlyozására. Nem pénzt akartak keresni, hanem magasztosabb cél lebegett a szemük előtt (hogy a mesterséges általános intelligencia az egész emberiség javát szolgálja), ezért nonprofit szervezetként jegyezték be. 

  • Négy olyan igazgató képezi az igazgatótancsáot, akinek nincs pénzügyi érdekeltsége, viszont óriási hatalmat kaptak.
  • Feladatuk, hogy őrködjenek az eredeti célkitűzés felett
  • Visszahívhatják és kinevezhetik a vezérigazgatót és az elnököt.
  • Kizárólagos jogot biztosít az igazgatótársak megválasztására és eltávolítására, valamint az igazgatótanács méretének meghatározására. 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat chatbot chatgpt openAI Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Fontos

Holtzer Péter
2024. november 23. 06:07 Podcast

Sokkal jobban is lehet segíteni a középiskolásokat a pályaválasztásban

Pályaorientáció alatt leginkább egyszeri ismeretátadást szoktak érteni, pedig fontos lenne a diákokat végigkísérni a 9. osztálytól érettségiig.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.