Hírlevél feliratkozás
Neizer Anita
2023. november 21. 12:11 Közélet, Vállalat

Egy bizarr vállalati struktúra vethet véget a ChatGPT-őrületnek

Három napja döbbenten nézi a világ, ahogy a ChatGPT-t kifejlesztő OpenAI-ban eluralkodik a káosz a vezérigazgató kirúgása miatt. Mindez hatással lehet a mesterséges intelligencia (MI) fejlődési irányára, illetve tanulságul szolgálhat a cégeknek is, hogy milyen döntési struktúrában ne gondolkodjanak. 

Mi történt? Sam Altman alapítót az igazgatótanács pénteken kirúgta az OpenAI vezérigazgatói posztjáról. Az indoklásuk lényegében nem tartalmazott konkrétumot, csak hogy a kommunikáció nem volt megfelelő. 

  • A döntés után lemondott Greg Brockman alapító az elnöki pozícióról. 
  • A cég befektetői szólaltak fel azért, vegyék vissza a ChatGPT atyjait, akik hétvégén elkezdtek tárgyalni az igazgatótanáccsal erről a lehetőségről. 
  • Megegyezés viszont nem született, sőt, mára valószínűvé vált, hogy Altman és Brockman a Microsoft egy új, mesterséges intelligenciával foglalkozó cégéhez szerződik.
  • A munkavállalók 95 százaléka kedden még megpróbálkozott egy közös levéllel, amiben követelik vissza Altamnékat az igazgatótanács lemondása mellett. Különben mindannyian felállnak és átmennek az új cégbe. 

Miért fontos ez? Az OpenAI a techipar legbefolyásosabb vállalatává vált, miután alig egy évvel ezelőtt megjelentette a ChatGPT-t, ami a mesterséges intelligencia történetének egyik legjelentősebb és legvitatottabb technológiájává vált. 

Tágabb kontextusA ChatGPT-hype az utóbbi hónapokban megtorpant, és ezt a kirúgása előtt Altman egy beszédében is elismerte. A Qubit szerint lényegében azt mondta, hogy hiába fejlesztik még tovább a ChatGPT mögött álló nagy nyelvi modelleket, így nem lehet eljutni az általános mesterséges intelligenciához. Pedig a cél ez lenne. 

  • Hasoló következtetésre jutottak Budapesten egy konferencián.
  • Barry Smith, a New York-i Állami Egyetem filozófiaprofesszora szerint a ChatGPT szimbólumok sorozatát képes legenerálni, de ez egyáltalán nem egyenlő az emberi értelemben vett megértéssel.
  • Mások szerint is ugyan az alap jó volt, de inkább egy marketinghiszti vette körül a nagy nyelvi modellen alapuló chatbotot. 

Igen de, vannak akik az MI ellenállhatatlansága mellett érvelnek. Például James E. Katz, a Bostoni Egyetem professzora, aki szerint többnyire a gépek veszik át az uralmat a világban

  • Négy területet azonosított, ahol az embreknek kell észnél lenniük, hogy ez ne következzen be: a döntéshozatal, a törvények betartása, erőszak alkalmazása bizonyos célok elérése érdekében és a társadalmak forrásai és vagyona feletti ellenőrzés.

Alul nézet: Jót akaró cégalapítók számára is jár tanulsággal az OpenAI körüli káosz, amit egy szokatlan szervezeti struktúra okozott. A céget eredetileg 2015-ben alapították meg a Google AI-laborjainak ellensúlyozására. Nem pénzt akartak keresni, hanem magasztosabb cél lebegett a szemük előtt (hogy a mesterséges általános intelligencia az egész emberiség javát szolgálja), ezért nonprofit szervezetként jegyezték be. 

  • Négy olyan igazgató képezi az igazgatótancsáot, akinek nincs pénzügyi érdekeltsége, viszont óriási hatalmat kaptak.
  • Feladatuk, hogy őrködjenek az eredeti célkitűzés felett
  • Visszahívhatják és kinevezhetik a vezérigazgatót és az elnököt.
  • Kizárólagos jogot biztosít az igazgatótársak megválasztására és eltávolítására, valamint az igazgatótanács méretének meghatározására. 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat chatbot chatgpt openAI Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?