Ne lehessen 18 év alattiaknak energiaitalt árulni – jelentette be hétfőn javaslatát a Fidesz-KDNP két parlamenti képviselője, Hollik István és Nacsa Lőrinc. A két politikus az energiaitalok szerintük káros hatásaival és saját tapasztalataikkal indokolták a „gyerekvédelmi javaslatot”.
Miért fontos ez? 2018-as adatok szerint minden ötödik 10-14 éves gyerek fogyaszt energiaitalt reggelire, a képviselők szerint pedig az elmúlt négy évben átlagosan évi 100 kiskorút vittek be a mentők energiaital túlzott fogyasztása miatt.
Számokban: a NielsenIQ piackutató lapunkhoz eljuttatott friss adatai szerint 2022 augusztusa és 2023 júliusa között 64 millió liter energiaital fogyott, 64 milliárd forint értékben (tehát egy magyar átlagosan évi 27 negyedliteres dobozzal iszik meg). Bár mennyiségben ez 4 százalékos csökkenés, a két megelőző évben két számjegyű volt a növekedés.
Alulnézet: a Spar és a Tesco négy éve azt közölte, hogy a teljes alkoholmentes üdítőital kategórián belül nagyságrendileg 10 százalék az energiaital forgalma. Az Auchan-nál pedig már akkor is nagyjából 20 százalék volt ez az arány, ami „évről-évre jelentősen növekszik”, ugyanis „számos vásárló nemcsak a funkciója miatt fogyasztja ezeket a termékeket, hanem üdítőital helyett is”.
Előzmények: a korlátozás ötlete már 2014-ben felmerült, de akkor nem lett belőle semmi. A magyar szabályozás külön adóztatással (chipsadó) próbálta visszaszorítani a forgalmat, a gyártók azonban az összetevők változtatásaival ennek hatását mérsékelni tudják.
Miért lehet káros? A koffeinre egyrészt rá lehet szokni (elvonási tünetekkel), másrészt túl is lehet adagolni. Az egyik népszerű magyarországi energiaital alapverziójában egy 2,5 decis dobozban 80 milligramm (mg) koffein van. Ez a mennyiség körülbelül egy liter kóla vagy három nagy csésze tea tartalmával egyenlő, és valamivel több, mint egy csésze átlagos presszó kávé koffeintartalma.
Igen, de: bár a hozzáférés nehezítése a tapasztalatok szerint mindig csökkenti a fogyasztást, a 10-14 éves korosztályban elsősorban még a szülőknek lehet döntő befolyása a gyerek étkezésére: vagy ők vásárolják az energiaitalt, vagy pénzt adnak rá, utóbbi szűkülhet be a korlátozással.
Tágabb kontextus: az uniós országok közül több ország is próbálkozott már a tiltással. Franciaország a kétezres évek elején be akarta tiltani az energiaital-árusítást, ezt a Red Bull akkor megtámadta, és bár a bíróság megadta a jogi lehetőséget az egészségügyi okok miatti tiltásra, végül nem bizonyították, hogy ez indokolt lenne.
Adat
Fontos