Hírlevél feliratkozás
Kolozsi Ádám
2023. szeptember 25. 17:02 Közélet

Magyarországról jövő migránsok és álhírek is szítják a feszültséget a választásra készülő Szlovákiában

A Magyarország felől érkező migránsok témája uralja a szlovák nyilvánosságot a hétvégi választások előtt. Ez a Smernek (Fico pártja, a Fidesz kvázi szövetségese) és szélsőjobboldali potenciális koalíciós társainak kedvez, de az utolsó napokban a volt miniszterelnök Pellegrini (aki a mérleg nyelve lehetne, de pártja inkább a Smer felé húz) is óriásplakátokkal csatlakozott rá a témára.

Részletek: a migráció augusztus végén ugrott meg, ami a szlovák hatóságokat is felkészületlenül érte. A 90 százalékban afgán és szíriai migránsokat a rendőrség nem toloncolja vissza. Ők humanitárius okokból szabadon mozoghatnak, és erről egy rendőrségi igazolást is kapnak.

  • Bár ez a papír önmagában nem jogosít schengeni tartózkodásra, a migránsok között ez terjed, hozzájárulva ahhoz, hogy egyre népszerűbb a szlovákiai útvonal. Az igazolás miatt a Smer a kormányt támadja, bár azt még az ő kormányzása alatt fogadták el.
  • A bevándorlók többsége Németországba tart, de Szlovákiában attól tartanak, hogy előbb-utóbb Németország is lezárhatja a cseh határt (a német belügyminiszter erről beszél), és így többen ragadnának Pozsonyban is.
  • A magyar kormány felelősségét és az embercsempészek kiengedését hangsúlyozzék a nyugatpárt szlovák pártok, mások szerint a növekvő számokat a szerbiai migrációs nyomás és a jobban védett osztrák határnál átjárhatóbb szlovák tranzitútvonal is magyarázhatja.

Számokban: egy friss közvélemény-kutatás szerint a témára leginkább a Smer és a szélsőjobb szavazói rezonálnak. Míg össztársadalmilag a migrációt 15 százalék tartja az ország fő problémájának (az aggasztó államháztartási hiányt és az egyenlőtlenségeket bő 30 százalék), Fico szavazóinál 30 százalék ezt teszi az első helyre.

Reakciók: rendőrségi adatok szerint az utolsó héten csökkent a nyomás, de így is nagy a feszültség: embercsempész autók, lövöldözések hírei terjednek, a helyi tüntetéseket előszeretettel látogatják a politikusok is.

  • A szlovák kormány növelte a rendőri jelenlétet a határnál, a hírek szerint a komáromi híd magyarországi oldalán is ellenőriznek szlovák rendőrök, de Ódor Lajos miniszterelnök a magyar-szerb határon szeretne szigorúbb határzárat.
  • Fico a karhatalom általános kivezénylését és azt követeli, hogy 50 méterenként legyenek fegyveresek a magyar-szlovák határon. A szlovák rendőrség szerint ez irreális, a magyar-szlovák 654 kilométer hosszú, ehhez több mint százezer rendőrre lenne szükség.

A szlovák nemzetbiztonsági szerint komoly veszélye van, hogy egy ellenséges állam kibertámadásokkal, hibrid hadműveletekkel (adathalászat, a választási oldal elleni túlterheléses támadás, dezinformációs kampányok)  hajt végre Szlovákia ellen a választási kampány során.

  • Főleg az orosz dezinformációt tartják általában is veszélyesnek, a pozsonyi nagykövetséget, ahonnan néhány napja egy orosz diplomatát is kiutasítottak, a hibrid hadviselés központjának tartják.
  • Az álhírek ellen a rendőrség szokatlanul aktív és külön kampányt indított “Nem ragadnak rám az álhírek” címen. A rendőrségi videókban népszerű rapper és volt püspök is felhívja a figyelmet a hoaxok veszélyeire. 
  • A migráció körül is megjelentek álhírek, maga Fico is terjeszti ezeket. A Smer elnöke egy videóban egy román mikrobusz előtt állította, hogy itt van egy embercsempész autó, és a rendőrség nem tesz semmit. A hírt a szlovák rendőrség cáfolta: egy szabályos fuvarlevelekkel rendelkező járműről volt szó.

Tágabb kontextus: a hétvégén az Európai Bizottság kifejezetten a szlovák választások kapcsán szólította fel a Facebook, a Youtube és a Tiktok tulajdonosait az álhírek elleni határozott fellépésre, jelentős pénzbírsággal fenyegetve őket, ha ennek nem tesznek eleget.

  • Ez nem kizárólag a szlovák politikának szól: most vizsgázik először élesben az EU új digitális törvénycsomagja, a határozottabb moderálást előíró DSA. Az álhírek miatti határozottabb moderáció ugyanakkor veszélyt jelenthet a demokratikus vitára.

Korábban amerikai demokrata szenátorok követelték Zuckerbergnél az oroszbarát dezinformációs tartalmak eltávolítását. Ezt Fico kifogásolja, szerinte főleg a mainstream sajtóból jön a legtöbb félretájékoztatás.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet álhírek dezinformáció dsa facebook izzadság migráció Robert Fico Szlovákia Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.