Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2023. augusztus 25. 19:33 Adat, Közélet

Nagyobb lesz a vártnál a magyar hiány, amely tavaly a legrosszabbak között volt az EU-ban

A tervezett 3,9 százalékról 4,3 százalékra nőhet a GDP-hez mért idei hiány a Bloomberg elemzése szerint, mivel a gazdasági kibocsátás elmarad a várttól. A vártnál rosszabb adatra számít a kormány is, Gulyás Gergely legalábbis a kormány legnehezebb feladataként említette csütörtökön a költségvetési hiány kordában tartását. 

  • Gulyás azt is megerősítette, hogy az idénre megcélzott 1,5 százalékos GDP-növekedésre kevés az esély. Hasonlóan nyilatkozott pénteken Orbán Viktor, aki szerint 2024-ben várható növekedés, amihez elsősorban alacsonyabb kamatkörnyezet szükséges.

Miért fontos ez? Magyarország gazdasága már négy egymást követő negyedévben zsugorodott, mivel a fogyasztók és a vállalatok az Európai Unió legerősebb inflációjával és legmagasabb irányadó kamatlábával szembesülnek. Mindezek következtében csökkent a fogyasztás és a termelés, ami végső soron a tervezettnél alacsonyabb adóbevételekhez vezetett.

  • Az állam jócskán kiköltekezett a tavalyi választások előtt, például felvásárolta a Vodafone magyarországi üzletágát – a 4iG-vel közösen 660 milliárdért -, és felépítette a jelenleg zajló atlétikai világbajnokság új stadionját 246 milliárdért.
  • A megugró hiány nem kedvez az ország megítélésének, és spórolásra készteti a kormányzatot, holott a közszolgáltatások eleve nem bővelkednek forrásokban.

Számokban: az európai uniós tagállamokban a kormányzati szektor hiánya – főszabályként – legfeljebb a GDP 3 százaléka lehet, amit 2020 óta rendre túllép a magyar költségvetés. Az idénre körvonalazódó deficit elmarad az elmúlt három évben tapasztalt mértéktől.

  • 2012 előtt évekig folyamatosan túllépte a három százalékos küszöböt a hiány, Magyarország ellen emiatt túlzottdeficit-eljárás indult, aminek 2013-ban lett vége. Az eljárás során az érintett országok korrekciós intézkedéseket kénytelenek vállalni, különben bírsággal sújthatók.
  • Nincs egyedül Magyarország a túlzott költségvetési hiánnyal Európában, ám tavaly csak Olaszországban volt deficitesebb a költségvetés, míg Romániában a magyarországihoz hasonló szinten állt a GDP-arányos mutató. A GDP-arányos költségvetési hiány uniós átlaga 3,4 százalék volt 2022-ben.

Mi várható? Az említett miniszterelnöki prognózist a szakértői előrejelzések is megerősítik. A Kopint-Tárki idénre még a GDP fél százalékos csökkenését valószínűsíti, ám jövőre már 2,5 százalékos növekedés jöhet. A Bloomberg szerint az infláció még az idén egy számjegyűre csökkenhet, az irányadó kamat továbbá 15 százalékról 11-re mérséklődhet.

  • Túlzottdeficit-eljárás indulhatna a három százalékos korlát átlépésekor, ám az erre vonatkozó szabályokat 2020-ban felfüggesztette az Európai Unió, hogy az országoknak nagyobb mozgástere legyen a Covid utáni gazdasági kárenyhítésre. Ennek hatálya azonban a következő évben lejár, a jövő évi hiánynak tehát már komoly tétje lehet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOlyan rossz állapotban van a magyar költségvetés, hogy az már a befektetőknek is kezd feltűnniA rezsicsökkentés, az egykulcsos jövedelemadó és a gazdasági növekedés beáldozása is felmerül a költségvetés egyensúlyának megőrzésére vonatkozó lehetőségek között.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Közélet államháztartási hiány deficit hiány költségvetés Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.