A kormányközeli tanárszervezet szerint is ezres nagyságrendben lesznek pályaelhagyók a státusztörvény miatt
Ezres nagyságrendben lesznek, akik elhagyják a pályát a státusztörvény miatt – mondta a Népszavának Horváth Péter, a kormány által létrehozott pedagógus szervezet, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke, aki több más bírálatot is megfogalmazott.
A tanévrendet szerencsésebb lett volna szerinte már májusban kihirdetni, hogy a tantestületek felkészülhessenek. Emellett szerinte jobb lett volna a státusztörvény végrehajtási rendeletét a törvénnyel együtt elfogadni, hogy az intézmények vezetői a tanévkezdésre tisztában legyenek a státuszokra vonatkozó részletekkel.
Miért fontos ez? Szokatlan, hogy egy kormányközeli testület vezetője hasonlóan kritikus kijelentéseket tegyen, Horváth pedig szembe is megy a kormány és a Belügyminisztérium narratívájával, amelyek nem számítanak felmondási hullámra.
Részletek: hiába indul pár nap múlva az új tanév, a kormány valóban nem hirdette ki még a tanév hivatalos rendjét, tehát nem véglegesítette azt az előzetes tervezetet, amely szerint a következő tanév egy héttel tovább fog tartani, és az eddigieknél hosszabb lesz a téli szünet.
A státusztörvény július közepén lépett életbe, a részleteit szabályozó végrehajtási rendelet pedig azóta sincs kihirdetve.
Alulnézet: Horváth Péter azt is mondta, hogy saját iskolájában, a győri Révai Miklós Gimnáziumban sokan mentek nyugdíjba, de sikerült betölteni a megüresedett álláshelyeket. Azonban több olyan iskoláról is tud, ahol ezt nehezebben tudták megoldani.
A felmondó tanárok anonim történeteit két expedagógus ezen az oldalon gyűjti és közli folyamatosan – a történetekről és az általános tanárhiányról ebben a cikkben írtunk.
Tágabb kontextus: a fogyatkozó pedagógusok és égető szaktanárhiány miatt döntő jelentőségű lesz, hogy a következő hónapokban hány pedagógus hagyja el a pályát vagy lép át a magán vagy egyházi oktatási szektorba.
A pedagógus szakszervezetek már most több ezer pályaelhagyóról beszélnek – ugyanakkor adatszinten ez még egyértelműen nem látható. Ráadásul várhatóan a státusztörvény miatt felmondó tanárok hulláma több hónapra is elhúzódhat a különböző egyéni helyzetek és felmondási körülmények miatt.
Számokban: a 444.hu hétfőn körülbelül 1600 betöltetlen pedagógus álláshelyet számolt össze a Közszolgállás portálon, ahol a közszféra minden meghirdetett álláshelyét közzéteszik.
A fokozódó tanárhiányról árulkodik az is, hogy a legfrissebb, 2023. első negyedévi, vagyis még a státusztörvény-konfliktus hatását nem mutató adat igen magas. Ez a második legmagasabb adat a teljes grafikonon, és a legmagasabb első negyedéves érték is.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.