Április végén közel négymillió Ukrajnából érkezett nem-EU állampolgár tartózkodott valamilyen EU-országban az ideiglenes menedékstátusz lehetőségeit kihasználva az Eurostat adatai szerint. Ez durván az ország orosz invázióját megelőző népességének egytizede.
Hova mennek? A legtöbb Ukrajnából érkezett menekült Németországban (28 százalék), Lengyelországban (25 százalék) és Csehországban tartózkodik (8 százalék). Az elmúlt hónapban a menedékstátusz haszonélvezőinek száma összeségében nőtt az EU-ban.
Számokban: Ha népességarányosan nézzük a menekültek számát, Csehország, Lengyelország, Észtország vezeti a listát, ezekben az országokban ezer főre több mint 25 menekült jut. Ugyanez a szám a teljes unióra nézve majdnem 9.
Magyarországon 30 960-an tartózkodnak ebben menedékes státuszban, ez népességarányosan a kelet- és közép-európai térségben a legalacsonyabb, és összeurópai szinten is az alacsonyak között van. Ugyanez a szám egy évvel ezelőtt közel 21 ezer volt.
Magyarországon az 1000 főre jutó menedékes státuszúak száma körülbelül 3 volt az elmúlt hónapokban.
Ugyanakkor a magyar adatokkal kapcsolatban megjegyzendő, hogy a magyar állampolgársággal is rendelkezők nem igényelhettek menedékes státuszt Magyarországon, és azok sem szerepelnek a számokban, akik vízummal érkeztek. Korábban a Migration Aid vezetője azt mondta a G7-nek: “Az állam az alapvető számadatokkal is hadilábon áll. Azok az ukrán állampolgárok, akik rendelkeztek biometrikus azonosításra alkalmas útlevéllel, automatikusan kaptak 90 napos turistavízumot, azóta sem tudni, hogy ők itt maradtak-e vagy továbbálltak.”
Mit ad a magyar állam? Az EU-s átmeneti védelem és a magyar menedékes státusz biztosítja, hogy a menekültek az EU területén mindenhol megkapják 2024 márciusáig a tartózkodási, munkavállalási jogokat, lakhatáshoz, szociális és egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést, a kiskorúak részt vehetnek az oktatásban – kötelező felvenni őket –, de gyámságra is jogosultak.
A Migration Aid által működtetett Madridi úti szállás éppen múlt hónapban, látogatásunk után menekült meg a bezárástól.
Személyes perspektíva: Amikor korábban arról kérdeztük Végh Alexandrát, a szállás egyik vezetőjét, hogy mit kapott a Madridi úton végzett munkától, így válaszolt: „úgy voltam vele, ha egyetlen ember, gyerek megtapasztalja egy jókor adott ölelés vagy mosoly során, hogy akkor, ott, abban a pillanatban nem volt egyedül a bajban, és ha akár erre nem is emlékszik később, de érzésként elkíséri, és hozzátesz ahhoz, hogy mindezt ép ésszel tudja átvészelni, szóval akkor az nekem elég.”
Adat
Fontos