Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2023. május 18. 18:18 Közélet

Egyre többet költ a világ fegyverekre, és ez így is marad

Csaknem 4 százalékkal nőttek tavaly a globális hadikiadások a Stockholmi Békekutató Intézet (Stockholm International Peace Research Institute – SIPRI) jelentése szerint.

  • A világ országai tavaly összesen nagyjából 2,24 ezer milliárd dollárt költöttek hadi célokra (2022-es dollárárfolyamon számolva), a növekedés pedig egy évek óta tartó trendbe illeszkedik, de ezen belül is egy jelentősebb kiugrást jelent.
  • Csak egy régióban csökkentek a hadikiadások globálisan, a szubszaharai Afrikában.

Miért fontos ez? A hidegháború lezárultát követő erőteljes visszaesés után az 1990-es évek közepe óta – a 2000-es évek közepén a hidegháborús szintet újra meghaladva – szinte folyamatosan növekszik a hadikiadások összege globálisan.

 

Felülnézet: A legjelentősebb mértékben az orosz-ukrán háború miatt nőttek a világban a hadikiadások 2022-ben. 

  • Oroszország tavaly 9%-kal, Ukrajna pedig 640%-kal növelte a hadikiadásait az előző évhez képest, de például Lengyelország, Svédország, vagy Hollandia is (11-11 és 12%) jelentősen többet költött fegyverkezésre.
  • Európában átlagosan 13%-kal nőttek a kiadások, de nem volt egységes a fegyverkezés felpörgése, Olaszországban például csökkent, Franciaországban pedig stagnált a hadi büdzsé.
 

Ukrajna olyan mértékben növelte a hadikiadásait, hogy a 36. helyről a 11. helyre került a hadicélokra legtöbbet költő országok listáján. Ukrajna a GDP-jének harmadát költötte védelemre tavaly.

  • Ezt a listát tavaly is az USA vezette, Kína a második helyen négy százalékkal növelte a kiadásait, a háborút indító Oroszországot pedig India és Szaúd-Arábia követte, amelyek szintén jelentősen növelték tavaly a hadikiadásaikat.
  • Az USA és Kína együttes költései adják ki a globális hadikiadások több mint felét.

Mi várható? Az idei év első hónapjai alapján ez a trend idén is folytatódhat. 

  • Oroszország hadikiadásai januárban és februárban csaknem háromszorosára nőttek az előző év első két hónapjához képest, és a költségvetési kiadások harmadára nőttek.
  • Az ukrán parlament márciusban elfogadta az idei költségvetés módosítását, ami alapján tovább növelnék a hadikiadásokat.
  • Lengyelország pedig például idén azt a cél tűzte ki, hogy GDP-arányosan 2,5-ről 4%-ra növelje a hadikiadásait.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.