Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2023. május 5. 11:47 Adat, Közélet

Ilyen zuhanást akkor sem láttunk az üzletekben, amikor a járvány miatt leállt az ország

Bár száznegyvenmilliárd forinttal több pénzt hagytak márciusban a magyar vásárolók az üzletekben, mint egy évvel korábban, ezért csak hetedével kevesebb árut kaptak, mint tavaly ilyenkor. Ilyen hatalmas visszaesést emberemlékezet óta nem láttunk a hazai kiskereskedelemben.

Mi történt? A KSH ma reggeli gyorstájékoztatója szerint éves összevetésben 13,1 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi üzletek forgalma. Bár havi szinten bővülést mutatnak az adatok, azaz februárról márciusra nőtt a forgalom, valójában ez csak látszólagos javulás.

  • Egyrészt a március hagyományosan erősebb forgalmat hoz az üzletekben. Másrészt – ahogy erre Virovácz Péter az ING Bank vezető elemzője felhívta a figyelmet – lényegében az egyre olcsóbbá váló üzemanyagnak köszönhető a havi alapú bővülés.

Számokban: A csökkenés mértéke több évtizedes rekord. Eddig hasonló visszaesésre csak egyszer volt példa, 2020 áprilisában, amikor a járványhelyzet miatt leállt az ország. Összehasonlításképpen a 2008-as válság legrosszabb hónapjában 8,1 százalékos volt az esés.

  • Az egyes szegmensekben elég eltérően alakult a forgalom. Sokkal kevesebbet bútort és iparcikket vettek a magyar vásárlók, nőtt ugyanakkor a könyvek és újságok forgalma, akárcsak a gyógyszeré és a használtcikkeké.
  • A legaggasztóbb talán az élelmiszerforgalom radikális csökkenése. Az élelmiszer jellegű vegyes üzletekben közel 12 százalékos esést mért a KSH. A mostani inflációs sokk előtt ehhez még csak hasonlót sem láttunk. Itt ráadásul a covid-lezárások sem hoztak hanyatlást.

Felülnézet: A kiskereskedelmi forgalom alakulása elég kedvezőtlen képet mutat a háztartások helyzetéről, és úgy általában a magyar gazdaságról is.

  • A tartós cikkek (például bútorok, vagy elektronikai termékek) iránti kereslet zuhanása azt mutatja, hogy az emberek reálbérük csökkenésével erősen visszafogták a nagyobb kiadásaikat.
  • Az élelmiszerforgalom esése és a használtcikkek (mint helyettesítő termékek) iránti kereslet növekedése szintén elég erős válságjel.

Mi következik? A belső fogyasztás esése azt jelenti, hogy a hazai GDP legfontosabb összetevője, a fogyasztás jelentősen csökkent, ami recessziót jelez előre. A kereslet ilyen mértékű csökkenésének az egyetlen pozitív hozadéka infláció ereszkedése lehet.

Reakciók: A mostani kiskereskedelmi adatok alapján Virovácz Péter is a várható recessziót emelte ki elemzésében. Mint fogalmazott:

  • „Bár a kiskereskedelmi adatok nem veszik figyelembe a szolgáltatószektor teljesítményét, ugyanakkor … jól látható, hogy bizony a lakosság jelentősen visszafogja a költekezését a szolgáltatások tekintetében is. Mindez véleményünk szerint szinte már borítékolja, hogy az idei első negyedévben tovább zsugorodhatott a gazdaság összteljesítménye”.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Közélet áremelkedés gdp infláció kiskereskedelmi forgalom recesszió Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Torontáli Zoltán
2025. március 31. 12:18 Adat

Az EU-ban csak a bolgár és a román dolgozó munkája olcsóbb a magyarénál

Bulgáriában 11, Romániában 12,5, Magyarországon pedig 14 euró volt 2024-ben az egy órára jutó teljes munkaerőköltség. Szlovákia, Csehország és Lengyelország ennél egy szinttel magasabb sávban van.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.