Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) friss fertilitási gyakoriságot vizsgáló jelentése szerint a világon minden hatodik ember tapasztal élete során termékenységi problémákat, meddőséget.
A metaanalízis két további, gyakori közvélekedésekkel ellentétes tanulsággal is szolgált. Nem látható szignifikáns különbség az alacsony jövedelmű és magas jövedelmű országok között, illetve a gyakoriság az adatok szerint nem nőtt, vagyis a terméketlenség nem mutat “terjedést” az elemzett idősávban.
A szervezet terméketlenségnek, meddőségi problémának azt nevezi, amikor rendszeres védekezés nélküli közösülés nem vezet terhességhez. A jelentés az 1990 és 2021 közötti globális adatokat vizsgálta, noha az adatsorok nem végig egységes minőségűek és jellegűek. Több mint 12 ezer tanulmányból válogattak ki 133-at, ezeknek végezték el az összesítését és metaanalízését.
Mindezek alapján a szervezet arra jutott, hogy a magas bevételű országokban a terméketlenséget az emberek mintegy 17.5 százaléka tapasztal élete során, míg a közepes és alacsony jövedelmű országokban ez a szám 16,5 százalék.
Vagyis a különbség nem mondható jelentősnek, viszont mindkét szám meglehetősen magas – ahhoz képest főleg, hogy a fertilitási kezelések, a meddőségi ellátás hozzáférhetősége a világ számos pontján szűkös, akár a magas költségek, akár a kapacitáshiány, akár a társadalmi megbélyegzés miatt, írja egy helyen a jelentés.
A WHO szerint a terméketlenség az egész világon jelentős közegészségügyi feladatot jelent.
A szervezet figyelmeztet: a jobb szabályozás és ellátás szűkítené a fenti egyenlőtlenséget.
“A terméketlenség nem válogat”,
foglalta össze a világszervezet egyik vezetője a jelentés legfontosabb tanulságát.
Ugyanakkor a régiók között láthatók különbségek az előfordulásban, vagyis a népesség alábbi százaléka tapasztal élete során legalább egyszer a fent meghatározott értelemben meddőséget a kutatók szerint:
(Délkelet-ázsiai régiós adatok nem állnak rendelkezésre.)
Közélet
Fontos