Egyáltalán nem szabad lebecsülni a tévéből vagy a bulvárlapokból a politika világába tévedő kalandorokat. Berki Krisztiánnak ugyan nem sikerült az budapesti főpolgármester-jelöltként, ami az USA-ban Donald Trumpnak – ő lassan öt éve szívja magába a figyelmet fekete lyukként és váltja ezt politikai sikerekre -, de talán egy jobban rezonáló üzenettel neki vagy egy másik celebnek egyszer működni fog.
A Ferencváros annak idején súlyos visszaélésekkel vádolt korábbi vezérigazgatója a jóindulatú értelmezés szerint önpromóciós szándékból szállt bele a kampányba, de így is rejtély, hogyan finanszírozta a viszonylag drága erőfeszítést, aminek végén feleannyi szavazatot szerzett, mint amennyi ajánlást leadott. Az biztos, hogy a kormánypárti médiafelületeken inkább pozitív színben futtatták a bármiféle mondanivaló nélkül próbálkozó hírességet, akit arra is lehetett használni, hogy az egész ellenzéket súlytalan bohócok gyülekezetének állítsák be.
Így is érdekes viszont, hogy ki szavazott rá mégis. A budapesti főpolgármester-választáson 695,2 ezer érvényes szavazólap került az urnákba a választani jogosult 1,368 millió lakostól. Berki Krisztián ebből 4045 szavazatot kapott. Ez a fele a főpolgármesterre leadott érvénytelen szavazatoknak. A Berki-szavazatok harmada olyan szavazókörből jött, ahol háromnál kevesebb szavazatot kapott – ami nem túl sok, hiszen átlagosan kétezren szavazhatnak egy szavazókörben, akik közül átlagosan ezren mentek el a választásra. De volt 162 szavazókör, ahol senki nem szavazott a valóságsó-hősre.
De voltak olyan körzetek is, ahol egészen sokan szavaztak Berkire. Szavazatainak több mint egynegyede jött olyan szavazókörökből, ahol 6-nál több szavazatot kapott. A leginkább Berki-barát szavazóköröket az alábbi térképre raktuk:
A legberkistább szavazókörzet Soroksár legkülső körzete, ahol 21 szavazattal 3,95 százalékot szerzett. De általában is jellemző, hogy Berki a külső kerületek legszélén, a paneleken és a családi házas övezeteken túl kapott egy kézen megszámlálhatónál több szavazatot – lakótelepi körzetekből is csak egy-egy havannai, újpesti és budafoki paneles szavazókörzet került be a legerősebbek közé.
Egy kicsit távolabbról nézve, kerületenként így nézett ki Berki eredménye. Soroksár tényleg kiemelkedően fogékony volt Berkire, aránylag Kis- és Újpest is, a belső kerületek viszont kevésbé (pontosabban semennyire), a legrosszabb eredményt a XII. kerületben érte el.
A jóval sikeresebben szavazatokat gyűjtő Puzsér Róbertnél viszont látható, hogy inkább a belső kerületekben szerepelt jól. Érdemes ezért megnézni a legerősebb szavazóköröket a többi főpolgármester-jelöltnél is. Ezek azok a szavazókörök, amelyek az alábbi ábrának a baloldalán vannak, tehát ahol az átlaghoz képest kiemelkedően jól szerepeltek.
Térképre rakva így néz ki a három másik főpolgármester-jelölt 7-8 legerősebb szavazókörzete:
Adat
Fontos