Összességében kifejezetten erős évet zártak december végén a miniszterelnök szüleinek és testvérének cégei. Bár volt olyan társaság, amely ezúttal veszteséges lett, a vállalatok együttesen milliárdos nagyságrendű profitot termeltek, és ebből közel 1,4 milliárdot ki is vettek Orbánék.
A család legmeghatározóbb érdekeltsége továbbra is a Dolomit Kőbányászati Kft., amely 2018-ban minden korábbinál magasabb árbevételt hozott össze. A 4,6 milliárd forintos forgalom a 2017-es több mint másfélszerese, de az eddigi legjobb évben elért bevételnél is bő egymilliárddal magasabb. Ennek fényében nem meglepő, hogy a cég nyeresége is látványosan emelkedett és megközelítette a 2 milliárd forintot. A profitot a társaság egy az egyben kifizette osztalékként, ám ebből – mivel a Dolomit Kft.-nek nem Orbán Győző az egyetlen tulajdonosa – csak 972 millió forint jutott a miniszterelnök édesapjára.
A vállalat növekedése szinte biztosan nem ért véget, hiszen komoly tervek vannak a kitermelés további bővítésére. Áprilisban a Magyar Narancs írt róla, hogy a jelenlegi évi 100 ezer tonnáról egymillióra pörgetnék fel a kitermelt mennyiséget.
A másik két bányászati cégnek ennyire nem megy jól. A Gánt Kő és a Hahót Tőzeg Kft. – amelyek 2017-ig egy cég voltak – együttesen sem csinált 400 milliós forgalmat, ráadásul utóbbi vesztesége miatt a tavalyi profit is eltűnt. Ezek a vállalatok ezúttal nem is fizettek osztalékot.
Nem úgy a bányászati vállalkozásokhoz kapcsolt logisztikai cég, a Nehéz Kő Kft., amely tavaly ismét nagyot nőtt. Árbevétele megközelítette a 2,4 milliárd forintot, és ebből 304 millió forint eredménysoron is megmaradt. A társaság azonban még ennél is több osztalékot fizetett ki, az idei nyereség mellett ugyanis a korábban felhalmozott profit egy részét is kivette a társaságból Orbán Győző, aki így a Nehéz Kő Kft.-ből kicsit több, mint 400 millió forinthoz jutott.
A miniszterelnök szülei az elmúlt évekig nem gazdagodtak különösebben látványosan. Bár a cégek 2010 és 2014 között sem teljesítettek rosszul, ekkor még nem vettek ki túl sok pénzt a vállalatokból. A 2014-es választások után azonban véget ért ez a visszafogottság, azóta minden évben nagyobb osztalékjövedelme volt az Orbán-családnak, mint a kormányváltást követő első négy évben. Az elmúlt kilenc esztendőben összesen valamivel több mint 6,1 milliárd forint bevétele volt ilyen forrásból Orbánéknak, ebből 5,2 milliárd 2015 és 2018 között.
Közélet
Fontos