Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap hétpontos, gyerekvállalást ösztönző programot hirdetett meg. Ennek egyik pontja a fiatal házasok gyerekvállalási támogatásának nevezett kedvezményes hitelkonstrukció, amelynek konkrét részleteiről még nem sokat tudunk, de jelenlegi ismereteink szerint kisebb aranybányát jelenthet, és meglepően sok családot érinthet.
A konstrukció lényege, hogy:
Aki ennek megfelel, az legfeljebb 10 millió forintot kaphat kamatmentesen, legfeljebb 20 éves futamidőre. Ez egy nagyon jó ajánlat, de a feltételek elsőre elég bonyolultnak látszanak, és már azt is elég nehéz meghatározni, hogy mekkora lehet a potenciális hitelfelvevők köre.
Ha úgy számolunk, hogy a 3 éves folyamatos munkaviszony miatt leghamarabb 20-21 éves korban léphet be a hitelfelvevők körébe egy nő, akkor a 20-39 éves populációból kell kiindulnunk.
A 2011-es népszámlálás szerint 468,6 ezer 20-39 év közötti házas nő volt Magyarországon, közülük 270 ezren azóta kiöregedtek ebből a csoportból. Ugyanezen időszak alatt 38 ezer olyan eset volt, amikor egy (ebbe a korcsoportba tartozó) nő elvált az első férjétől, és most már azt is tudjuk, hogy ezzel elvesztette a jogosultságát a hitelre. Ugyanezen idő alatt azonban 211 ezer nő lépett be első házasságába. Vagyis ha mindezt összeadjuk és kivonjuk, akkor arra jutunk, hogy
jelenleg összesen körülbelül 350-370 ezer olyan (még soha el nem vált) feleség lehet, aki jogosult a kamatmentes 10 millió forintra.
Ebből a körből kiesik az, aki
Itt azonban álljunk megy egy pillanatra, és nézzük azt az esetet, ha a gyerek három éven belül nem születik meg. Esetleg azért, mert a házaspár eleve nem is szeretne (újabb) gyereket vállalni, de a 10 millió forintos kölcsönt fel akarja venni.
Vegyünk példának egy kétgyerekes családot, ahol az anya az első házasságában él, és még nem múlt el 40 éves.
A család éppen azon gondolkodik, hogy új autót vesz, és ehhez 6 millió forint hitelre lenne szüksége. Úgy tervezik, hogy a 6 millió forintot hat évre veszik fel, ennek most durván havi 100 ezer forint körül van a havi törlesztőrészlete, a teljes hiteldíj-mutatója pedig a bankoknál általában legalább 8 százalék körül van.
Az állami támogatású kedvezményes hitel a bejelentés szerint kamatmentes, ami azt jelenti, hogy ha az anya jogosultsága révén a család ebben a formában veszi fel a 6 millió forintot 6 évre, akkor (egyéb díjakkal nem számolva) a havi törlesztőrészlete csak 83,3 ezer forint lesz.
Egyelőre nem világos, hogy a hitelfelvételkor milyen kötelezettséget kell vállalni a gyerekszülésre, de a csok konstrukciókban általában 3 év szokott lenni a határ, és ha addig a szülők nem tudnak a banknak bemutatni egy születési anyakönyvi kivonatot, akkor a vállalt gyerekhez köthető megelőlegezett hitel piaci hitellé változik, ám ennek kamatozása és díjai is meglehetősen nyomottak.
Kiegészítés: cikkünk megjelenése után jelentették be, hogy a gyerekszülésre adott türelmi idő öt év lesz.
Ha a példánkban szereplő család belevág a kamatmentes gyerekvállalós hitelbe, akkor három év elteltével ugyan kiderül, hogy nem született új gyerekük, de ekkor már túl lesznek a futamidő felén, a hitelt megkapták, az autót megvették, és csak a hátralévő időben kell kifizetniük a kamatokat, vagy elkezdhetnek alkudni a bankkal például a futamidő hosszabbításáról.
A kamatmentes hitel a valóságban nem kamatmentes, csak a család számára az. A bankok általában még a legunortodoxabb gazdasági körülmények között sem adnak ingyen kölcsönt, vagyis a támogatott hitelt nyújtó banknak az állam fogja kifizetni a kamat- és egyéb költségeket.
Végső soron tehát az adófizetők pénzéből az állam megsegíti a példánkban szereplő családot az új autó vásárlás kezdeti éveiben. Ráadásul a hitel szabad felhasználású, így a példánkban ugyan új autót írtunk, de be lehet helyettesíteni bármire.
Lehet belőle államilag támogatott föld körüli utazás, lakásvásárlás, vagy akár úszómedence is.
Sőt, lehet belőle hitelkiváltás is, azaz ha a családnak van egy futó, 10 millió forint alatti tőketartozású kölcsöne, akkor időlegesen kamatmentessé teheti, azaz csökkentheti a törlesztőrészletet.
A legügyesebb felhasználás azonban az, ha az anya jogosultsága révén felveszik a pénzt, és befektetik. Igaz, a hitel havi törlesztőjét így is fizetniük kell, de a befektetett pénz hozamát megkapják. A Portfolio számítása szerint 10 millió forint felvételével és állampapírba fektetésével évi nettó 349 ezer forinthoz lehet hozzájutni. Ebből pedig akár a meg nem született gyerek miatt három év után felszámolt kamatok kifizetésére is telhet.
Így viszont az egésznek semmi köze a gyerekvállaláshoz.
Közélet
Fontos