Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. december 6. 17:25 Közélet

Palkovics mégsem ment el az MTA közgyűlésére, helyette bejelentette, hogy pénzmegvonással bünteti az akadémiát

Palkovics László ugyan elfogadta az MTA közgyűlésének csütörtöki rendkívüli ülésére szóló meghívást, és azon beszédet is mondott volna eredetileg, a miniszter végül mégsem jelent meg az eseményen, hanem helyette az ülés ideje alatt egy külön sajtótájékoztatót tartott a témában.

Mindez megerősíti, amit már az elmúlt hónapok eseményei és nyilatkozatai alapján sejteni lehetett: a kormánynak egyáltalán nem célja, hogy valós tárgyalásokat folytasson az MTA-val és kompromisszumot kössön a kutatóintézet-hálózat jövőjéről, hanem úthengerrel tervezi végigvinni a saját akaratát. Csak úgy tűnik, húzza az időt.

Az akadémikusok arra számítottak, hogy az innovációs és technológiai tárca minisztere, aki a nyári törvénymódosítás értelmében a jövő évtől az MTA költségvetési forrásainak döntő részéről is rendelkezik, részt vesz az eseményen, és tájékoztatást ad arról, hogy a minisztérium hogyan finanszírozza a jövőben a kutatóhálózat működését. 

Palkovics ehelyett egy levelet küldött, amiben azzal indokolta távolmaradását, hogy a közgyűlés témái nem relevánsak.

Ezt Lovász László MTA-elnök nem tudta elfogadni.

A rendkívüli közgyűlésen 90 százalék körüli szavazati aránnyal fogadtak el több, az MTA és kutatóhálózatával kapcsolatos határozatot. Az akadémia többek között további feltétlen támogatásáról biztosította Lovász László elnököt, és arra kérte a Palkovics Lászlót, az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetőjét, hogy az akadémiai kutatóhálózat 2019. első negyedévi költségvetését maradéktalanul bocsássa az MTA rendelkezésére.

Egy 7-7 (MTA-t képviselő és kormányoldali) tudósból álló bizottság dolgozik jelenleg az MTA és a kormány közötti megállapodáson a kutatóintézet-hálózat jövőjéről, ám a testületnek február végéig van ideje azt tető alá hozni. Az akadémia kutatóhálózatának átvilágítását pedig március 31-ig kell elvégeznie az MTA-nak, ami az akadémia szerint megvalósítható eddig.

Ugyan az MTA kutatóintézet-hálózatának finanszírozása és működése mindaddig bizonytalan, amíg nem születik meg ez a megállapodás, korábbi ígéretét megszegve Palkovics László miniszter úgy döntött, hogy a kutatóhálózat első negyedévi finanszírozásának dologi részét visszatartja, amit azzal indokolt, hogy ha ez nem történne meg, akkor az akadémia nem csinálna semmit

– derült ki Lovász László MTA-elnök csütörtöki beszámolójából. Palkovics eredetileg az első negyedév teljes finanszírozását vissza akarta tartani, de a jelenlegi álláspontja már az, hogy a kutatók fizetését biztosítani fogja a kormány, ám az egyéb dologi kiadások finanszírozását – ami durván a fele a júliusban elvett 28 milliárdnak – az akadémiának kell megoldani, amíg meg nem születik a megállapodás. Ha az létrejön, a kormány majd elszámol vele.

Lovász szerint minden ilyen lépés nagymértékben veszélyezteti és visszafordíthatatlan károkat tud okozni a magyar tudománynak, mert ez nem csak azt jelentheti, hogy esetleg egyes kutatásokat emiatt három hónappal el kell halasztani, hanem azzal is járhat, hogy a témájuk iránt lelkesedő kutatók más helyen próbálják majd megvalósítani a kutatásaikat, így félő, hogy ez is hozzá fog járulni a kivándorláshoz

– mondta Lovász, aki szerint egy ilyen lépés méltatlan az akadémiához és a kormányhoz is.

Palkovics a délelőtti sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy hétfőn egyeztetett Lovásszal, és ekkor úgy értelmezte, hogy Lovász elfogadta, hogy a dologi kiadásokat a minisztérium visszatartja, és így azt az MTA majd a saját forrásaiból finanszírozza. Palkovics szerint ezt az MTA költségvetése lehetővé is teszi. 

Lovász erre úgy reagált, hogy valóban volt egy vitájuk hétfőn, ahol Palkovics azt mondta, az ő konzultációi alapján erre jogi lehetőség van, ám akikkel Lovász beszélt, azok azt mondták, törvényes úton nem lehet forrásokat átirányítani a visszatartott források pótlására. Lovász kapott egy emlékeztetőt az egyeztetés eredményeiről, amiben benne volt, hogy az MTA elfogadta Palkovics szigorítását, azonban az MTA erre visszajelzett, hogy ez nem így történt, ők nem egyeztek bele. 

Azt is elmondta Lovász a sajtótájékoztatón, hogy az akadémia alapfinanszírozásáról folynak a viták a minisztériummal, vagyis például a villanyszámláról, ami nem fedezhető pályázati alapon, annak garantálva kell lennie, amíg egy intézet működik. Ebben a témában nem értenek egyet Palkoviccsal.

Palkovics közben a saját külön megszervezett sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a kormány a 14 tagú paritásos bizottság felállításával próbál segítséget nyújtani a rendszer átalakításához.

Azt várjuk, hogy a testület február végéig letegye javaslatát arra, milyen formában gondolja működtetni az akadémia az elkövetkező időszakban kutatóintézeti hálózatát. Ennek lehet olyan eleme, hogy bizonyos kutatócsoportokat nem kíván tovább működtetni, együttműködhet más intézményekkel és be is zárhat kutatóintézeteket

– mondta a miniszter az MTI szerint. Ez a nyilatkozat arról árulkodik, hogy a minisztérium jelentős átalakításokat hajtana végre, amit az akadémia viszont határozottan ellenez.

A kormány és a Magyar Tudományos Akadémia vitájáról itt írtunk bővebben.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA CEU-t elüldözte, most az MTA-t szabná kedvére a kormányA tudományos életet sokáig békén hagyták, de ennek is vége. Délelőtt rendkívüli ülést tart az MTA, amely után bejelentés is lesz.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet magyar tudományos akadémia MTA tudomány Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.