Kevesebb mint négy hét és megyünk szavazni, mi pedig elővettük a gendertémát, és megvizsgáltuk, hogy milyen a férfi-női arány a jelenlegi országgyűlésben. Azt találtuk, hogy az egész kontinensen a magyarokat képviseli arányaiban a legkevesebb nő a törvényhozásban. Sőt, a jelenlegi magyar kormánynak egyetlen női tagja sincs, ami nemhogy az EU-ban, de még attól keletre, Törökországban, Macedóniában vagy Szerbiában is példátlan. A 2018-as országgyűlési képviselőjelölteknél is megnéztük, hogyan alakul a férfi-női arány.
A jelenlegi magyar parlamentben a képviselőknek mindössze 10 százaléka nő, ami egész Európában a legkisebb arány. Ebből a szempontból még Törökország is előttünk jár, ami nem a nemek közötti egyenlőségről híres. Szám szerint a magyar parlamentben 199 képviselőből 20 nő jelenleg. Nekik csak kevesebb mint felük kormánypárti (9 fő), pedig a Fidesz-KDNP-kormány egy híján a 199 mandátum kétharmadát birtokolja.
Európában az északi országokban a legmagasabb a nők aránya a törvényhozásban, de itt sem éri el az 50 százalékot sehol. A többi európai országban jellemzően a képviselők 70 százaléka férfi és 30 százaléka nő.
A női kormánytagok számában még inkább kirívóak vagyunk a kontinensen, ugyanis
kizárólag nálunk áll 100 százalékban férfiakból a kormány.
Utoljára egyébként az előző kormányzati ciklusban, 2011 és 2014 között ült nő miniszteri székben Magyarországon (Németh Lászlóné a fejlesztési tárca minisztereként).
Ha a magyar kormány az egyik véglet, akkor a másik a kanadai, ahol Justin Trudeau miniszterelnök már alapból úgy állította össze a kormányát, hogy abban 15 férfi és 15 nő legyen miniszter. Svédország kormányában pedig az európai országok közül egyedüliként női többség van.
A közelgő áprilisi választás biztosan megváltoztatja a parlament összetételét, de az egyáltalán nem biztos, hogy több nő kerül a magyar törvényhozásba. Az egyes pártok, pártszövetségek listáinak első 50 helyét elnézve, ha a Fidesz-KDNP-n múlik, most se lesz sok nő a parlamentben, ugyanis náluk csak 5 női nevet találtunk az 50. helyig. A Jobbiknál is abszolút a férfiak dominálnak, mindössze 6 női képviselő szerepel a pártlista első félszáz helye között. Az első 50 helyen az Együtt indítja a legtöbb hölgy képviselőt, szám szerint 23-at, amit az LMP követ 16 női képviselővel.
Az egyéni választókörzetek jelöltjeit elnézve is hasonló a helyzet. Ugye (a jelenlegi állapotok szerint) csak három párt indít mind a 106 körzetben egyéni jelöltet, a Fidesz-KDNP, a Jobbik és az LMP. A három párt közül az LMP indítja a legtöbb nőt, szám szerint 18-at, a Jobbik hetet, a Fidesz-KDNP pedig hatot. A többi pártnál – akik nem állítottak minden egyéni választókörzetben jelöltet – is magasabb a nők aránya az egyéni jelöltek között, mint a Fidesz-KDNP-nél vagy a Jobbiknál.
Közélet
Fontos