Az első becslések szerint a műszakban részt vevő fizikai dolgozók közel 80 százaléka vett részt a szakszervezetek által szervezett sztrájkban a hatvani Bosch gyárban. Kozma Zsolt, a Lear Munkavállalók Szakszervezetének elnöke a G7-nek elmondta: ma reggel mintegy 1500 fizikai dolgozó volt műszakban, és ezer fő felett lehetett a sztrájkolók száma, bár a jelenléti íveket jelenleg is ellenőrzik.
Kozma szerint a gyár működése 95 százalékban „bénult meg” a ma reggel 9 és 11 között tartott figyelmeztető sztrájk idején. A szakszervezeti vezető azt is elmondta, hogy a szellemi munkavállalók eközben nem támogatták a munkabeszüntetést. – Inzultus nem volt, a munkatársak fegyelmezetten viselkedtek, az étkezőkben kellett gyülekezniük, ahol a szakszervezetek ismertették a tárgyalások állását – mondta Kozma Zsolt. Az érdekvédelmi szervezetek sikeresnek tartották a munkabeszüntetést.
Megkerestük a Robert Bosch Elektronika Kft.-t, a cég közlése szerint körülbelül nyolcszázan csatlakoztak a munkabeszüntetéshez. – A Bosch csoport Magyarországon minden évben a piaci környezetnek megfelelően és a törvényi előírások maradéktalan betartása mellett emeli a munkavállalók fizetését. A fizetéseket minden esetben úgy kell meghatároznunk, hogy a munkavállalók korrekt béreket kapjanak és emellett az éles piaci versenyben a versenyképességünk megmaradjon, ezáltal a munkahelyek biztonsága se kerüljön veszélybe – közölte a vállalat. A cég közlése szerint decemberben kezdődtek a bértárgyalások, a Bosch csoport magyarországi telephelyein a munkavállalók bére a piaci trendeknek megfelelően átlagosan csaknem 10 százalékkal emelkedik idén.
Ezt azonban kevesellte a Hatvani Autóelektronikai Dolgozók Független Szervezete és a Multinacionális Cégek Dolgozóinak Szakszervezete. A Magyar Nemzet úgy értesült, hogy a dolgozók 15 százalékos béremelést, negyedéves jelenléti prémium kifizetését – háromhavonta fejenként mintegy 100 ezer forintot – és, miután idén ünnepli húszéves fennállását az elektronikai gyár, jubileumi prémium kifizetését kérték a cégvezetéstől. Hiába adott tavaly kimagaslóan magas, átlagosan 18 százalékos fizetésemelést a vállalat, így is csak 989 forintra rúg az operátorok kezdő órabére, ami a térségben egyáltalán nem számít soknak.
A krónikus munkaerőhiány a feldolgozóipart különösen sújtja, nagyon nehéz olyan munkavállalót találni, aki három műszakban dolgozna a szalag mellett, sokszor hétvégén is. Az ágazatban egyre nagyobb a fluktuáció, és ahogy a Napi.hu beszámolt róla, egyre több bevándorló is dolgozik a gyárakban. A feldolgozóipari üzemek jellemzően alacsony hozzáadott értéket képviselnek, a külföldi vállalatok ezért előszeretettel helyezik olyan országokba a termelés ezen részét, ahol olcsóbb a munkaerő. Emellett óriási előny, hogy Magyarországon nem kell megnyomni a stop gombot, hiszen hétvégén is mennek a gépsorok. Ez ma már Németországban szinte elképzelhetetlen az erős szakszervezetek miatt.
Közélet
Fontos