Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2017. október 19. 10:28 Közélet

Hét év után először gyorsulhat a kínai növekedés

A kommunista kínai állam által közölt makrogazdasági mutatószámokat a nemzetközi pénz- és tőkepiacokon üzletelő befektetők fenntartásokkal kezelik, ennek ellenére nagyon is figyelik őket. Mégis a világ második legnagyobb gazdaságáról van szó, ráadásul az adott negyedévben mindig ők közölnek először GDP-adatokat, ami megadja az alaphangot a tőzsdéken.

Mint csütörtökön kiderült, 2017 harmadik negyedévében 6,8 százalékos éves GDP-növekedés könyvelhetett el a tervgazdaság. Ami pont annyi, mint amennyire azt a piaci elemzők becsülték. A mutató hitelességét pont azért kérdőjelezik meg sokan, mert annak szórásnégyzete kevesebb mint fele a többi nagy gazdaság GDP-jének, magyarán sokkal kiszámíthatóbb. Bár nagy ugrásokat sosem látunk a kínai növekedésben, az adatokat hosszabb távon nézve, és néhány megbízhatóbb, szektorszintű adat követése mellett kiolvasható belőlük, hogy növekedik vagy hanyatlik a gazdaság.

A harmadik negyedéves növekedés kicsit alacsonyabb, mint az előző negyedév teljesítménye (6,9 százalék), de jóval magasabb, mint a kínai kormány „6,5 százalék körüli” éves átlagos GDP-növekedési várakozása. Az első három negyedévet nézve pedig már 6,9 százalékkal bővültek, így szinte biztos a várakozások felett nő a 2017-es GDP. Ráadásul 2010 óta az idei év lehet az első, amikor gyorsul a gazdasági növekedés.

 


Kína korábbi dinamikus (évi 10 százalék feletti) növekedése 2010 után fokozatosan alábbhagyott, ugyanis az addigi iparra és exportra koncentráló gazdasági modell elkezdett kifulladni. Most próbálnak egy fogyasztás-vezéreltebb gazdasági szerkezetre átállni, hogy hosszabb távon is fenntartható maradjon a növekedés, azonban ez egy elég hosszan tartó folyamat.

Az ázsiai gazdaság idei jó teljesítménye meglepte a nemzetközi befektetőket. Sokan kockázatnak látják, hogy a fellendülésben továbbra is nagy keze van a hitelből finanszírozott állami beruházásoknak, így az csak átmeneti lehet. Kína adósságállománya folyamatosan nő, és bár a kormány próbálja ezt megállítani, egyelőre sikertelenek az erre irányuló intézkedések.

Fotó: AFP/Europress

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet gdp globális makrogazdaság Kína Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.