Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2019. február 9. 16:49 Élet

Ha sokallod itthon a traffipaxokat, ne indulj el nyugat felé

Bár az elmúlt időszakban többször is téma volt a magyar médiában a hazai traffipax-helyzet, sőt komoly vitákat is kavart a téma, nemzetközi összevetésben nem számít különösen aktívnak ebből a szempontból a magyar rendőrség. Az uniós országok többségében sokkal intenzívebben és gyakran hatékonyabb eszközökkel mérik az autósok sebességét a hatóságok, mint itthon.

Az SCDB közel 80 államról – köztük az összes uniósról – vezet traffipax-statisztikákat, és ezekből az látszik, hogy sem az ország területéhez, sem az úthálózat hosszához viszonyítva nincs sok sebességmérő készülék Magyarországon. Előbbi szempontból az EU-ban a belgák vezetnek, náluk ezer négyzetkilométerenként közel 70 trafi van, miközben nálunk ugyanez kevesebb, mint három.

Persze régiós összevetésben még ez sem számít olyan rossznak, hiszen csak Csehországban és Szlovéniában mérnek több készülékkel. A szlovákoknál például az SCDB szerint szinte egyáltalán nincsenek traffipaxok (az egész országban összesen egy tucatnyi), és Romániában is csak ezer négyzetkilométerenként egyet helyeztek ki.

 

Az egyes országok között nemcsak a traffipaxok számában, de azok típusában is elég komoly eltérések vannak. Itthon például szinte kizárólag olyan készülékeket használnak, amelyek csak a sebességet mérik, és az ilyen berendezések dominálnak a németeknél, a franciáknál és Ausztriában is.

Több helyen azonban egyre elterjedtebbek a közlekedési lámpákhoz kapcsolt mérőeszközök. Ezek egy része csak azt figyeli, hogy az autós zöld jelzésen hajt-e át, sok esetben azonban már sebességet is mérnek. Belgiumban és Hollandiában például az összes traffipax fele már ilyen kombinált készülék. Csak a közlekedési lámpa figyelembe vételét főleg az Egyesült Államokban és Kanadában ellenőrzik gépekkel, de Olaszországban is érdemesebb sárga jelzésnél inkább a lassítást, mint a gyorsítást választani.

A sok szakértő által a gyorshajtás elleni leghatékonyabb fellépésnek tartott átlagsebesség-mérés egyelőre nem különösebben elterjedt, de érdekes módon épp egy közép-európai ország jár élen ezen a területen. A SCDB adatai szerint a világszerte kihelyezett több mint 75 ezer mérőeszköz mindössze 5 százaléka ilyen, a bő 3800 berendezésből viszont 478 Csehországban van.

A cseheknél az összes trafi kétharmada átlagsebességet mér,

vagyis azt figyeli, hogy egy adott, jellemzően több kilométeres útszakaszt mennyi idő alatt teszi meg az autó, és ebből kalkulálja ki a sebességet.

A módszert azért tartják hatékonynak, mert nemcsak egy adott ponton – amit ráadásul sok esetben ismer az autós – mér, hanem egy teljes útszakaszon készteti lassításra a sofőröket. Az átlagsebesség-mérés bevezetésére egyébként itthon is van esély, legalábbis Halmosi Zsolt országos rendőrfőkapitány-helyettes tavaly ősszel arról beszélt, hogy ha adottak lesznek a jogszabályi feltételek, akkor bevezethetik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet gyorshajtás sebességmérés traffipax Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Torontáli Zoltán
2025. március 25. 15:55 Élet

Mi lesz a nyugdíjrendszerrel, ha a súlycsökkentő csodaszer miatt tovább élnek az emberek?

Tőlünk nyugatra fontos szempont, hogy ha nagyon hirtelen nő meg a várható élettartam, akkor a biztosítók nem tudják kigazdálkodni ennek költségeit.

Stubnya Bence
2025. március 24. 10:20 Adat, Élet

Csak a magyarok lettek boldogtalanabbak a régióban a cseheken és a szlovákokon kívül

A kelet- és közép-európai régió 17 országából összesen ötben volt tavaly alacsonyabb a boldogságindex, mint Magyarországon.

Fontos

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.