Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. október 24. 13:24 Élet

Lehet, hogy csak évek múlva szabadulunk meg az óraátállítástól

Miután múlt hónapban az Európai Bizottság bejelentette, hogy az évente kétszeri óraátállítás eltörlését javasolja, arra lehetett számítani, hogy ezt már jövőre megteszik. A Bloomberg azonban most úgy értesült, hogy a lépésről készített javaslat szerint erre csak 2021-ben kerülne sor.

A hírügynökség által látott dokumentumot az unió soros elnökeként Ausztria dolgozta ki, és a közelmúltbeli uniós csúcs alatt adták oda a tagállami delegációknak véleményezésre. Ez a bejelentett szándéknak megfelelően megtiltja a tagországok számára az évenként kétszeri óraátállítást, és erre egy menetrendet is javasol.

A nyári időszámítást választó országokban 2021. március 28-án kellene utoljára a mutatókhoz nyúlni, a téli mellett döntőkben pedig 2021. október 31-én.

Ez azért meglepetés, mert az Európai Bizottság is már jövőre megszabadulna az óraátállítástól. Sokak szerint azért, hogy ezzel jó pontokat szerezzen a választópolgároknál a májusi európai parlamenti választásokon.

Az Európai Közösség a 80-as években kezdte szabályozni az óraátállítást, hogy ezzel is segítse a kereskedelem, a közlekedés és a kommunikáció egységesülését. Kérdés, a mostani nyári-téli választást mennyire élik túl a földrajzi régiónként jelenleg nagyjából egységes időzónák. Régiónkból Szlovákiában jelenleg inkább a téli időszámításra hajlik.

A nyári óraátállítást a világon elsőként Németországban és az Osztrák-Magyar Monarchiában kezdték alkalmazni 1916-ban, hogy a hosszabb világos estéknek köszönhetően spórolni tudjanak az energiahordozókkal, amelyekből az első világháború miatt nem volt elég.

Ezzel Magyarországon 1919-ben hagytak fel, ezt követően 1941-1949 és 1954-1957 között állították át az órákat, majd 1980-tól mind a mai napig. Az Európai Bizottság felmérésében résztvevő magyarok 90 százaléka a rendszer eltörlésére szavazott, uniós szinten pedig 84 százalék volt emellett.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVégső győzelemhez közelítenek az óraátállítás ellen harcolókAz Európai Parlament felszólította az Európai Bizottságot, hogy gondolja át az évi két óraátállítást. Az egész EU-ban betilthatják.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet EU európai bizottság óraátállítás Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.