Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (FDA) először engedélyezte egy olyan teszt forgalomba hozatalát, amellyel kimutatható bizonyos rákos megbetegedésekre való genetikai hajlam. A tesztet a 23andMe nevű cég gyártja, és otthon, orvosi segítség nélkül bárki használhatja, egy egyszerű nyálminta vételével. A 99 dollárba kerülő termék három DNS mutáció meglétét vagy hiányát fedi fel, és ez alapján határozza meg a hajlamot a mellrákra, a petefészekrákra és a prosztatarákra.
Csakhogy nagyon erős korlátok vannak a fejlesztésben. Egyrészt a teszt csak három mutáció meglétét mutatja ki, a rákos megbetegedésekre való hajlam jelzőiből azonban körülbelül már ezret ismerünk. Az FDA ezért felhívja a figyelmet, hogy a negatív teszteredmény messze nem jelenti azt, hogy a vásárló biztosra mehet, hogy nem hajlamos ezekre a betegségekre. Másrészt pozitív teszt esetén is azt javasolják, hogy a vizsgálatot orvosi felügyelet mellett mindenképpen ismételjék meg, és ne kezdjenek semmibe, amíg szakemberrel nem konzultáltak.
Szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy a termék úgy került forgalomba, hogy az amerikai társadalom széles rétegeinek semmilyen információja nincs általában arról, hogy a népesség melyik részét és hogyan lenne érdemes genetikai teszteknek alávetni. Ezt a társadalmi vitát egyelőre nem folytatták le.
A teszt iránt azonban várhatóan mégis nagy lesz az érdeklődés, hiszen a tüdőrák után a mellrák a vezető rákos megbetegedés az Egyesült Államokban. Az NBC például arra emlékeztet, hogy az előrejelzések szerint idén 260 ezer mellrákos beteget fognak diagnosztizálni, és sajnos arra kell számítani, hogy 41 ezren meg is halnak a betegségben.
A teszttel kimutatható génmutációk közül az egyik megléte esetén a nők 55-65 százaléka megbetegszik 70 éves koráig, míg a másik mutáció esetében 45 százalék ez az arány. Ez a két génmutáció (BRCA1, BRCA2) összességében a örökletes hajlam miatti mellrákos megbetegedések 20-25 százalékáért lehet felelős, az összes mellrák között pedig 5-10 százalékban mutatható ki a szerepe.
Élet
Fontos