Hírlevél feliratkozás
Nagy Zsolt
2023. november 12. 16:12 Adat

Évekkel tovább él egy budapesti, mint egy dél-alföldi magyar

Évekig tartó lassú emelkedés trendjét törte meg a koronavírus-járvány, és nem csak Magyarországon. A születéskor várható élettartam folyamatosan emelkedett a kontinensen, a Covid azonban drasztikusan visszalökte ezt az értéket. 

Az Eurostat nemrég közzétett összegzésében ugyan még csak a 2021-es adatok látszanak, de azok is igen beszédesek. A járvány előtt az átlagos várható élettartam 81,3 év volt, két évvel később ez már csak 80,1 évet mutatott. Bár a különbség alig több, mint egy év, az adatok hosszabb távon azt mutatják, hogy a békeidőkben egy év alatt átlagosan egy hónappal tudott emelkedni a várható átlagos élettartam. Két év alatt lényegében 12 évnyit zuhant vissza a mutató.

Magyarországon a 2009-2019 közötti időszakot vizsgálva azt látszik, hogy a lakosság várható élettartama látványosan megugrott – az európai átlag egy évhez képest itthon két évvel nőtt a születéskor várható élettartam. Ez önmagában jó eredménynek tűnik, de érdemes azt is hozzátenni, hogy ez a két év még mindig majdnem egy évtizeddel le van maradva az európai átlag várható élettartamtól. 

Nem mindegy, hová születsz

Magyarország a környező országokhoz (Románia, Szlovákia, Szerbia, Lengyelország) mérve nagyjából ugyanazt az eredményt adja: nagyjából 70 éves koráig él egy átlag magyar, azonban akár több év is lehet a különbség a várható élettartamban attól függően, hogy az ország melyik területén él.

Az alábbi grafikonon látszik, hogy régiótól függetlenül mindenhol emelkedett a születéskor várható élettartam a járvány előtti években, 1-2 tizeddel minden évben. 

A legmagasabb várható élettartammal a budapestiek rendelkeztek és rendelkeznek most is, egy átlagos fővárosi lakos várható élettartama 2021-ben 76,7 év volt. A járvány előtt ez két évvel több, 78,7 év volt. 

Már ez a két év is nagy idő, azonban egy átlagos budapestinek még van esélye arra, hogy elfújhassa a szülinapi gyertyáját a 76. szülinapi tortáján – aki Észak-Magyarországon él, az a születéskor várható élettartam alapján 76 évesen már majdnem 4 éve halott. Ebben a régióban ráadásul még nagyobb is volt a visszaesés, a járvány előtt a várható élettartam 74,5 év volt, ebből 2021-re 72,1 maradt. 

Ha tovább bontjuk az adatokat nemek szerint, akkor szintén látványos különbségek rajzolódnak ki 

 
Míg a járvány előtt egy átlagos magyar férfi átlagos élettartama 73,1 év volt, ez a járvánnyal 70,7 évre esett vissza. A nők körében 79,7-ről indult a lejtő, 2021-ben 77,8-on állt, tehát a visszaesést követően is közel 5 évvel többet él egy átlagos magyar nő, mint a visszaesés előtt egy átlagos magyar férfi. 
 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat élettartam halál népesség statisztika Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.