Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós Kasnyik Márton
2020. november 17. 16:14 Adat

Nem úgy szakadt ketté Európa a járványstatisztikák szerint, ahogy vártuk volna

A járvány terjedésének elvileg az emberek mozgását kellene követnie: nagyobb valószínűséggel bukkan fel a vírus olyan útvonalak mentén, ahol eleve több ember jár. Eszerint a betegség nagyjából az utazásokkal arányos gyorsasággal jutna el a központi régiókból a kevésbé központiakba, majd az eldugottabb területekre. A dolog mégsem ilyen egyszerű, sokkal több tényező határozza meg, hogy éppen hol alakul ki járványgócpont, még a véletlennek is szerepe lehet ebben.

Ezzel együtt érdekes, hogy a járványstatisztikákat elemezve világossá válik, hogy Európa éppen a szokásos, kelet-nyugati törvésvonal mentén szakadt ketté a covid lefutását nézve. A nyugati, északi és déli, illetve a keleti és balkáni országok csoportján belül több volt a hasonlóság, mint a két csoport országai között, annak ellenére, hogy alaphelyzetben a nyugati és a keleti országok között jóval nagyobb az utasforgalom.

Az egymillió lakosra jutó napi halálesetek hétnapos mozgóátlagain*Azért ezt a mutatót elemeztük, mert a többi lehetséges mutatószám adatminősége sokkal megkérdőjelezhetőbb. A hivatalos regisztrált esetszámot például erőteljesen meghatározza a tesztelés és az akörüli protokoll, a kórházban ápolt betegek számát szintén érinti a kapacitás és az eljárásrend. jól látszik, hogy a visegrádi országok és – Szlovénia kivételével – a balkáni uniós tagállamok, valamint Lettország és Málta a járvány tavaszi hullámát még nagyobb számú áldozat nélkül megúszták, míg őszre már ebben az országcsoportban is jelentősen romlott a helyzet, a leginkább látványos módon Csehországban.

Hozzájuk képest Észak- és Nyugat-Európában, továbbá Lettország kivételével a Baltikumban, illetve Máltát leszámítva a mediterrán térségben a tavaszi hullám sokkal erősebb volt. Ugyanakkor ebben az országcsoportban szeptemberben és októberben többnyire még meg sem közelítették a halálozási statisztikák az áprilisban mért csúcsokat.

Hogy jobban át lehessen látni ezt az elkülönülést, megnéztük az egyes országok haláleseteinek változása közötti korrelációs együtthatókat*A korrelációs együttható két adatsor összefüggését méri. Ez egy 0 és 1 közötti, pozitív vagy negatív előjelű szám; ha az érték a nullához nagyon közel esik (a plusz/mínusz 0,2 tartományon belül van), akkor elhanyagolható a kapcsolat. 1-nél teljesen együtt mozognak, míg a -1-es érték tökéletes ellentétes kapcsolatra utal, vagyis ebben az esetben az egyik ismérv növekedésével a másik csökken. is. A lenti ábra azt mutatja, hogy az unió egyes országainak halálozási idősora mennyire mozgott együtt március óta a több tagállammal, mennyire erős a kapcsolat: az erős piros szín szorosan összefüggő tendenciát jelöl, a kék viszont fordított viszonyt. (Ez az együtt mozgás nem feltétlenül utal arra, hogy a helyzet hasonlóan súlyos az egymással korreláló országokban: a halálesetek relatív megugrásának időzítése közötti hasonlóságról van szó.) 

Ezeket a korrelációs együtthatókat arra is lehet használni, hogy az erősebb*Ebben az esetben 0,66-os együtthatónál nagyobb. összefüggést mutató országokat összekapcsolva egy egyszerű hálózati ábrán mutassuk be a két csoportot. Itt balra látjuk a keleti és balkáni országok csoportját, jobbra pedig a nyugatiakat. A három balti ország érdekes módon háromfelé szakadt: Lettország a keletieknél, Észtország a nyugatiaknál, míg Litvánia egyfajta közvetítő szerepben a két csoport között van.

A többnyire keleti tagállamokat tömörítő csoporton belül Románia és Bulgária, illetve a visegrádi országok idősorai meglehetősen hasonlítanak egymáshoz. A román, bolgár és máltai tendenciákat tekintve érdekesség, hogy azok bizonyos fejlettebb európai országok járványgörbéihez képest kifejezetten ellentétesen alakultak. A nyugati csoportban az olasz és a spanyol görbe mutatja a legnagyobb hasonlóságot – emlékezetes módon éppen ebben a két országban tetőzött először a járvány tavasszal. Málta, Ciprus és Írország mutatja, hogy a szigetországok teljesen más helyzetben vannak a járvány kezelésénél, mint a szárazföldi országok (Japán, Tajvan és Új-Zéland sikertörténete szintén erre hívja fel a figyelmet).

A magyar és az osztrák járványgörbe közötti összefüggés ugyan pozitív, de kifejezetten gyenge. A legszorosabban a visegrádi országokkal mozog együtt a magyar járványhelyzet, de Ausztriához képest a horvát, a görög, a litván és a lett helyzet alakulása is közelebb áll az itthonihoz.

Hasonló – bár elsőre bonyolultabbnak tűnő – kép rajzolódik ki, ha a hálózati ábrát az összes kapcsolattal, a korrelációs együtthatókkal súlyozva készítjük el. Itt Bulgária az említett negatív korrelációk miatt csúszik ki a csoport szélére, ezt az országot ugyanis a többi uniós tagországgal összehasonlítva eddig szinte teljesen elkerülte a járvány. 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAusztria helyett most már sajnos Csehországot tekinthetnénk koronavírus labornakA régiós adatok alapján úgy tűnik, hogy Magyarország egy-két hét csúszással a cseh járványlefutást követi, és nem az osztrákot.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat covid-19 koronavírus tesztelés visegrádi országok Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.