Egyre biztosabbnak látszik, hogy Csehország fordítani tudott a járványstatisztikák riasztó tendenciáin az elmúlt hetekben bevezetett korlátozó intézkedésekkel. A napi új esetek és a halálozások száma is arra utal, hogy a vírus terjedése lassulóban van. A visegrádi régióban még Szlovákiában látszanak a járvány megfékeződésére utaló jelek, Lengyelországban és Magyarországon továbbra is felfelé ívelnek a fertőzöttséggel kapcsolatos trendek.
A naponta regisztrált új fertőzöttek száma tehát Csehországban csökkenést, Szlovákiában stagnálást mutat, ugyanakkor a pozitív tesztek aránya továbbra is az egész régióban aggasztóan magasan alakul (igaz, a tömeges tesztelési programot hirdető Szlovákiában e tekintetben javult az utóbbi napokban a helyzet). Az elvégzett tesztek jóvoltából tehát csak az összes fertőzött töredéke deríthető fel, így továbbra is érdemes inkább a halálozási adatokra támaszkodni a járvány jellemzésekor.
A halálozást nézve csak Csehországban látszik fordulat, ahol a napi adatok eddigi meredek felívelése most stagnálásra váltott. Érdemes azonban Szlovákia példáját szem előtt tartani, ahol a múlt héten történt hasonló változás: az alábbi ábrán jól látszik, hogy a napi halálesetek számának növekedése sajnos csak átmenetileg torpant meg.
Csehországban és Szlovákiában már októberben bevezették a távoktatást és a kijárási korlátozásokat, tehát e két ország példája arra utal, hogy 2-4 hét elteltét követően várható, hogy a lezárások hatása visszatükröződik a járványügyi statisztikákon. Most, hogy a magyar kormány is jelentősebb lépéseket tett, különösen érdekessé válnak a lezárásokat már jóval korábban bevezető régiós országok tapasztalatai. Bár a kormány jellemzően az ausztriai adatokhoz hasonlítja a fertőzés magyarországi terjedését, érdemes inkább a cseh tendenciákat figyelni, szeptember eleje óta a magyar statisztikák ugyanis nagyjából kéthetes lemaradással követik az ottani helyzetet*Az egymillió főre jutó napi halálesetek számában Magyarország és Ausztria között az átlagos abszolút eltérés 1,92, míg Magyarország és Csehország között 3,31. A magyar adatokat két héttel visszatolva azonban az átlagos abszolút eltérés Ausztriát nézve 3,07-re változik, míg Csehország tekintetében 1,15-re csökken..
Adat
Fontos