Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2020. november 11. 17:02 Adat

Kezd látszani a hetekkel ezelőtti lezárások hatása Csehországban

Egyre biztosabbnak látszik, hogy Csehország fordítani tudott a járványstatisztikák riasztó tendenciáin az elmúlt hetekben bevezetett korlátozó intézkedésekkel. A napi új esetek és a halálozások száma is arra utal, hogy a vírus terjedése lassulóban van. A visegrádi régióban még Szlovákiában látszanak a járvány megfékeződésére utaló jelek, Lengyelországban és Magyarországon továbbra is felfelé ívelnek a fertőzöttséggel kapcsolatos trendek.

A naponta regisztrált új fertőzöttek száma tehát Csehországban csökkenést, Szlovákiában stagnálást mutat, ugyanakkor a pozitív tesztek aránya továbbra is az egész régióban aggasztóan magasan alakul (igaz, a tömeges tesztelési programot hirdető Szlovákiában e tekintetben javult az utóbbi napokban a helyzet). Az elvégzett tesztek jóvoltából tehát csak az összes fertőzött töredéke deríthető fel, így továbbra is érdemes inkább a halálozási adatokra támaszkodni a járvány jellemzésekor.

A halálozást nézve csak Csehországban látszik fordulat, ahol a napi adatok eddigi meredek felívelése most stagnálásra váltott. Érdemes azonban Szlovákia példáját szem előtt tartani, ahol a múlt héten történt hasonló változás: az alábbi ábrán jól látszik, hogy a napi halálesetek számának növekedése sajnos csak átmenetileg torpant meg.

Csehországban és Szlovákiában már októberben bevezették a távoktatást és a kijárási korlátozásokat, tehát e két ország példája arra utal, hogy 2-4 hét elteltét követően várható, hogy a lezárások hatása visszatükröződik a járványügyi statisztikákon. Most, hogy a magyar kormány is jelentősebb lépéseket tett, különösen érdekessé válnak a lezárásokat már jóval korábban bevezető régiós országok tapasztalatai. Bár a kormány jellemzően az ausztriai adatokhoz hasonlítja a fertőzés magyarországi terjedését, érdemes inkább a cseh tendenciákat figyelni, szeptember eleje óta a magyar statisztikák ugyanis nagyjából kéthetes lemaradással követik az ottani helyzetet*Az egymillió főre jutó napi halálesetek számában Magyarország és Ausztria között az átlagos abszolút eltérés 1,92, míg Magyarország és Csehország között 3,31. A magyar adatokat két héttel visszatolva azonban az átlagos abszolút eltérés Ausztriát nézve 3,07-re változik, míg Csehország tekintetében 1,15-re csökken..

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat covid-19 koronavírus tesztelés visegrádi országok Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.