Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2020. április 29. 11:42 Adat

Amatőr hibával égeti magát a Google a magyar koronavírus-térképénél

A Google (illetve most már Alphabet) pótolhatatlan cégnek szeretne mutatkozni. És valóban, ugyan üzleti modellje szerint alapvetően csak egy internetes reklámcégről van szó, a kaliforniai vállalat szolgáltatásait emberek százmilliói használják minden nap, hogy információkhoz jussanak.

A koronavírus-járvány idején a Google az Apple-lel szövetkezve dolgozik azon, hogy kialakítsanak egy olyan keretrendszert, amivel követni lehet majd a koronavírus-fertőzöttek kapcsolatait. A nyugati világban vannak, akik a totális tech-megfigyelőállam kiépítése és a magánszféra súlyos sérelme miatt aggódnak a fejlesztés láttán, de vannak más problémák is: hiába kedvelik sokan az amerikai techvállalatok kényelmes szolgáltatásait, a vállalatok gyakran egészen amatőr hibákra képesek.

Itt van például a Google koronavírus-térképe, ami elsőre elég jól néz ki. De ennél több pozitívumot nem igazán lehet elmondani róla.

Mint egy olvasónk felhívta a figyelmünket pár napja, Magyarországnál sokkal nagyobb fertőzöttszámot lehet leolvasni a térképről, mint amit kormány hivatalos tájékoztató oldalán jelölnek az egyes megyéknél. Budapesten például hivatalosan 1347 fertőzöttet tartanak nyilván, ehhez képest a Google térképén 22 779 emberről számolnak be. Ha összeadjuk a megyei adatokat, 46 515 jön ki, ami szintén jóval több a hivatalos 2727-nél. Ha ez így van, akkor Magyarországon nem csak lélekszám-arányosan, hanem abszolút számokban is egy egészen súlyos járványkitörés van, illetve lenne.

A kaliforniai techvállalat sokak szemében hitelesebb adatforrás, mint a magyar kormány (amely, mint írtuk a napokban, inkább egyenruhásokat, mint szakértőket szerepeltet, és ezzel a háttérbe szorítja a szakmai tájékoztatást), ezért megnéztük, mi az eltérés oka.

Természetesen a Google nem rendelkezik saját adatbázissal. Ők is a magyar kormány tájékoztatásából dolgoznak, és mint bármilyen elsőéves egyetemista dolgozatában, a térképen is szerepel, hogy “forrás: Wikipédia”, tehát a közkedvelt internetes enciklopédia közvetítésével jutnak el hozzájuk az amúgy direktben is könnyen kikereshető adatok. A linkelt cikkben valóban szerepel egy táblázat, ami naponta tartalmazza az összes hivatalosan regisztrált magyarországi esetet megyenként a kormány térképe alapján.

A Google térképét fejlesztő programozó vagy algoritmus azonban összekeverte az összes esetszámot az új esetekkel.

Tehát minden egyes nap összes esetét összeadták, így az összes magyar fertőzöttet annyiszor számolják, ahány napon keresztül regisztrált beteg. A következő ábra mutatja, hogyan lesz a napi összes esetszámból 30 nap alatt jóval nagyobb, kumulált összeg.

 

Egyszóval nem kell megijedni a térképtől, a mesterséges intelligencia és a big data mestervállalata, a Google nem tud jobb adatokat a magyar kormánynál, hanem csak elszámolta. A térképet szúrópróbaszerűen ellenőrizve más országoknál nem követték el ugyanezt a hibát.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat big data google mesterséges intelligencia Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.