Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. március 17. 14:51 Tech

A nácik kezdték építeni, az amerikaiak fejezték be, most az osztrákok bővítik a „világ legszebb akkumulátorát”

Ausztria legnagyobb közszolgáltató vállalata még az idén elkezdi bővíteni a Kaprun közelében lévő szivattyús tározós erőművét. A Verbund AG vezérigazgatója ma beszélt arról, hogy egy 480 millió eurós (több mint 175 milliárd forint) beruházás keretében kiépítenek egy harmadik alagutat a víz számára, amely a lezúdulásakor 480 megawattos turbinákat hajt majd meg.

A szivattyús tározós erőművek lényege, hogy amikor túltermelés van áramból – például mert süt a nap és fúj a szél, miközben a fogyasztás viszonylag alacsony –, akkor az olcsóságát kihasználva vizet szivattyúznak fel magasan fekvő hegyvidéki tározókba. Amikor pedig szükség van pluszenergiára – és ilyenkor az ára is magasabb – a vizet ráeresztik a turbinákra, így áramot termelve.

Ezt az energiatárolási módszert sok évtizede alkalmazzák, és manapság is a világ összes ilyen kapacitásának a 94 százalékát teszi ki. Gazdaságossági problémák miatt az utóbbi tíz évben a technológia visszaszorulni látszott, de mivel a megújuló energiaforrások gyakran csak jelentős kilengéssel és nem akkor állnak rendelkezésre, amikor a legnagyobb az energiaigény, ezért napjainkban újra előtérbe kerül.

A Limburg III névre keresztelt rendszert még az idei első félévben elkezdik megépíteni. A már most is meglévő – a Bloomberg által korábban a világ legszebb akkumulátorának nevezett – 70 éves létesítmény jelenlegi kapacitása 830 megawatt, és a magasban lévő víz formájában annyi energiát tárol, amennyi százezer háztartás számára egy hétig elegendő.

Az eredeti létesítmény egyébként annyira patinás, hogy – Ausztria annektálása után – még a német nemzetiszocialista rendszer kezdte építeni; igaz, csak a háború után, az amerikaik fejezték be, a Marshall-segély forrásaiból. Fekvésének köszönhetően turistalátványosságnak sem utolsó, a járvány előtti évek nyarain mintegy 125 ezer látogatója volt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA jövő aligha alapulhat kizárólag megújuló energiatermelésenTovábbi technikai áttörések kellenek ahhoz, hogy végleg megszabaduljunk a fosszilis energiahordozók égetésétől.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech ausztria energiatárolás energiatermelés megújuló energia vízerőmű Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bucsky Péter
2024. március 28. 12:41 Támogatói tartalom, Tech

Hidrogén-rásegítéses elektromos autóbuszokkal hatékonyabban zöldíthető a hazai buszállomány

Még keresik az ideális alternatív megoldást a buszüzemeltetők, de a Mercedes-Benz hidrogénes megoldása költséghatékony működésével áttörést hozhat a fenntartható közösségi közlekedésben.

Pintér Róbert
2024. március 15. 04:36 Tech, Világ

Már most is nyomasztó a totális megfigyelőrendszer Kínában, de lesz ez még rosszabb

Az új technológiák lehetővé teszik egy digitális szörnyállam létrejöttét, Kína egyre inkább annak intő példája, hogyan ne akarjunk társadalmat építeni.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.