Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2018. február 12. 15:16 Pénz, Vállalat

Vesszőhiba miatt bukott egy cég ötmillió dollárt az USA-ban

Hamarosan újabb vicces történettel bővülhet a jogi egyetemek tananyaga, miután ötmillió dolláros kártérítést ítélt meg a fellebbviteli bíróság az Oakhurst tejüzem sofőrjeinek. A Quartz beszámolója szerint egyetlen vessző hiánya miatt kellett a nem elhanyagolható összeget kifizetnie az amerikai cégnek.

A teherautó-vezetők még 2014-ben fordultak bírósághoz, miután az üzem nem volt hajlandó kifizetni a sofőrök túlórapénzét. Ekkor még elvesztették a pert, de tavaly márciusban fellebbeztek a döntés ellen, és a másodfokon eljáró bíróság már a teherautó-vezetőknek adott igazat.

A per lényegében annak a mondatnak az elemzésére szorítkozott, hogy túlórapénz mikor fizethető, és mikor nem. A jogszabályok látszólag egyértelműen felsorolják, hogy mi nem számít túlórának, ilyenek például az élelmiszerek és a romlandó, mezőgazdasági áruk esetében a szállításra való felkészítés munkafolyamatai. Például a termék feldolgozása, csomagolása, fagyasztása, pakolása a kiszállításra vagy szétosztásra. Fontos viszont, hogy az utóbbi félmondatban nem volt vessző, ezért úgy is lehet értelmezni, hogy a pakolás és a szétosztás nem két elkülönült dolog, hanem egy összefüggő munkafolyamat.

A sofőrök éppen ezt vették észre. Álláspontjuk szerint ők nem pakoltak, ők csak kiszállítottak. De mivel nem volt vesszővel elválasztva a két tevékenység, ezáltal tisztán a fuvarozás a bíróság értelmezése szerint nem szerepelt a túlórapénzek kifizetését korlátozó jogszabályban. Igaz, a sofőrök eredetileg tíz millió dollárt kértek, de végül ennek a felével, 5 millió dollárral meg kellett elégedniük a bíróság ítélete után.

Az Egyesült Államokban nem példa nélküli a jogszabályok ilyen mélységű értelmezése. Az alapvető gond azzal van, hogy a törvények bár nyelvtanilag helyesek, sok esetben lehetséges egyénileg értelmezni a szövegeket. Az egyik fél szerint fontosabb a helyes nyelvtan, míg mások azt mondják, hogy érdemes lenne inkább precízen megfogalmazást, hogy elkerüljék az ehhez hasonló jogi eseteket. Persze Magyarországon sem véletlen, hogy a jogszabályok szövege bonyolult, sokszor túlságosan is precíz, magyartalan megfogalmazásoktól hemzseg.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat bíróság egyesült államok kártérítés per tejüzem Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?