Hírlevél feliratkozás
Forint Ferenc
2020. december 27. 10:20 Fizetett hirdetés

Lassult a dohányzásról való leszokás üteme a világban

A húsz évvel ezelőtti állapothoz képest változatlanul 1,1 milliárd ember dohányzik – írja idei jelentésében a Knowledge-Action-Change nevű nemzetközi civil szervezet, amely 2018 után másodszor számolt be a dohányzással kapcsolatos ártalomcsökkentési kezdeményezések helyzetéről. A GSTHR nevű jelentés saját meghatározása szerint a Harm Reduction International nevű NGO évente kiadott anyagának mintájára készül*GSTHR: Global State of Tobacco Harm Reduction.

Az 1,1 milliárd dohányzó a globális lakosság alacsonyabb arányát jelenti most, mint 2000-ben. Ezalatt az idő alatt 6 milliárdról 7,7 milliárdra nőtt a Föld lakóinak száma, tehát a dohányosok aránya 18 százalékról 14 százalékra csökkent. Ugyanakkor az arány csökkenésének üteme folyamatosan lassul, és úgy tűnik, hogy hiába hagytak fel sokan ezzel a káros szokással a fejlett országokban, a világ többi részén volt, ahol még nőtt is a dohányzók száma. Ez utóbbi többnyire a lakosság növekedésével függ össze, de azt is jelenti, hogy a dohányzás problémaköre nem szűnik meg a közeljövőben, annak ellenére, hogy a kormányok világszerte költséges kampányokat folytatnak ellene.

Még most is van 22 ország, ahol 30 százalék feletti a dohányzók*dohányzón itt a WHO 2017-es standardizált becslése alapján a napi rendszerességgel cigarettát szívók arányát veszi a jelentés aránya, többek között Görögország, Szerbia, Ciprus és Chile. Csak néhány apró ország van, ahol a lakosság tíz százalékánál kevesebben dohányoznak, a fejlett országok közül a legjobb aránnyal büszkélkedő Kanadában, Svédországban és Izlandon sem alacsonyabb a mutató 11-12 százaléknál. Magyarországon a férfiak 28,2, a nők 20,8 százaléka szív napi rendszerességgel cigarettát.

Abban most már minden fél egyetért, hogy ez súlyosan rombolja a lakosság egészségügyi kilátásait. A becslések szerint évente 8 millió ember hal meg a dohányzással összefüggő betegségekben.

A vitatott kérdés az, hogy mit kellene csinálni: a dohányzás minden formáját visszaszorítani, vagy ez, valamint a leszokásra tett kísérlet sikertelensége esetén a dohányzókat kevésbé ártalmas viselkedés felé terelni. A GSTHR jelentés amellett érvel, hogy az ártalomcsökkentés – amit az utóbbi évek termékfejlesztései, és az ezt lekövető fogyasztói viselkedés is lehetővé tesz – adott esetben hatékonyabbá teheti a dohányzás visszaszorítását. Ennek ellenére több szereplő (többek között az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO) ezeket a stratégiákat is helyből elutasítja.

Az ártalomcsökkentés, mint a jelentés megállapítja, azoknak a szakpolitikáknak és szabályozási intézkedéseknek az összefoglaló neve, amelyek vagy kevésbé ártalmas termékek terjesztésével csökkentik az egészségügyi kockázatokat, vagy a kevésbé kockázatos viselkedést ösztönzik. Fontos azonban, hogy az ártalomcsökkentésnek elsősorban nem az egyes problémásnak tartott termékek vagy viselkedések felszámolása a célja.

A dohányzás esetében például mindig lesznek olyanok, akik rászoknak erre a káros szenvedélyre, és a nikotin addiktív hatása miatt csak nagyon nagy nehézségek árán szoknának le róla. Ezért az iparágban számos olyan technológiát fejlesztettek ki, amelyek a cigarettához hasonlóan alkalmasak a nikotin bevitelére (és a cigarettázáshoz hasonló rituáléval lehet használni őket), ám nem járnak égéssel, így a létrejövő pára az eddigi eredmények alapján kevesebb káros és potenciálisan káros vegyületet tartalmaz, mint a cigarettafüst.

Ilyen technológia az e-cigaretta – amelyek piacán az utóbbi években emlékezetes botrányt kavart az amerikai középiskolások körében gyorsan nagyon népszerűvé váló Juul -, illetve a füstmentes dohánytermékek, mint a hevítéses technológiák vagy a sznüsz. Ez utóbbi Magyarországon nem engedélyezett, de Svédországban különösen népszerű, itt már többen használnak sznüszt, mint ahányan dohányoznak, és két dolog összefügg: a sznüsz terjedésével párhuzamosan esett vissza jelentősen a dohányzók aránya. Hasonló történt az Egyesült Királyságban, ahol az e-cigaretta részesedése nőtt a dohányzás kárára, és Japánban, ahol a hevített dohánytermékek hasítottak ki nagyobb részt a piacból, miközben csökkent a cigarettázók száma.

A jelentés szerint jelenleg 98 millió ember fogyaszt úgy nikotint, hogy nem a klasszikus módon dohányzik; közülük 68 millióan e-cigarettát használnak, és túlnyomó többségük a fejlett országokban él. Ez nem éri el a dohányzók tíz százalékát sem, és a jelentés szerint a probléma méretéhez képest nem elég gyors ezek terjedése. A dohányzók 80 százaléka szegény vagy közepes jövedelmű országokban él, itt azonban jóval nehezebb hozzájutni az alternatív technológiákhoz. Ebből a szempontból tehát sok dohányzón lehetne segíteni világszerte, ha hozzáférhetőbbé tennék az ártalomcsökkentést elősegítő alternatívákat.

A cikk társadalmi célú reklám, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Fizetett hirdetés ártalomcsökkentés dohányzás e-cigaretta Olvasson tovább a kategóriában

Fizetett hirdetés

Forint Ferenc
2024. szeptember 30. 09:54 Fizetett hirdetés

Biomasszából fenntartható mezőgazdaságot

Fehérjeliszt, organikus olaj és talajjavító – az élelmiszeripari melléktermékekből számos hasznos anyag kinyerhető. Ehhez a megfelelő technológiát az Agroloop esetében a fekete katonalegyek „szállítják”.

Forint Ferenc
2024. július 1. 09:30 Fizetett hirdetés

Környezettudatos hulladékfuvarozás – közútról vasútra

Az EU elvárásai nemcsak a hulladékgazdálkodást állítják kihívás elé, hanem a begyűjtött hulladék logisztikáját is.

Forint Ferenc
2024. június 19. 11:31 Fizetett hirdetés

Így lépi át az elektromos autózás korlátait a Porsche Taycan

Ha a Porsche valamibe belekezd, nem csupán az elsőségre törekszik, hanem általában átlépi a műfaj korlátait. A több mint 75 éves autógyártó az elektromos autózás műfajába is így lépett be, amikor 2019-ben bemutatta a Taycant. A négyajtós sportautó számos világújdonsággal érkezett, a folyamatosan bővülő kínálat pedig egyre szélesebb közönség szívébe lopta be magát. A siker magától értetődő volt. De a Porsche nem dőlt hátra és most még jobbá tette a Taycant.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.