Fontos győzelmet arattak a dalszerzők a nagy online zenei szolgáltatók ellen, ugyanis egy friss bírósági döntés értelmében a tech cégeknek ezentúl több jogdíjat kell majd fizetniük a dalok után. A döntés különösen az így is veszteséget termelő Spotify-t érintheti rosszul. Hivatalos komment még nem érkezett a cégtől, de elképzelhető, hogy kénytelenek lesznek áthárítani az előfizetőkre a költségnövekedést.
A Financial Times cikke szerint a Spotify, az Apple, az Alphabet (Google), a Pandora Media és az Amazon.com sem akarta elfogadni az amerikai zenei kiadók szövetségének ajánlatát a jogdíjak emelésére, ezért múlt márciusban bíróság elé vitték az ügyet. A szombati döntés értelmében a zeneszolgáltatóknak mostantól öt évig a bevételeik 15,1 százalékát át kell adniuk a dalszerzőknek. Ez jelentős emelés a korábbi 10,5 százalékos kulcshoz képest, amit még 2012-ben szabtak meg.
Mióta az online streaming újjáélesztette az iparágat, a zenei vezetők igyekeznek minél több pénzt kicsikarni a szolgáltatókból. Ám miközben a gyártással és a terjesztéssel foglalkozó lemezkiadók közvetlenül a zeneszolgáltatókkal tárgyalnak a jogdíjakról, addig a dal- és zeneszerzők kompenzációjáért felelős zenei kiadók az USA-ban a szerzői jogi hatóságtól függnek, ami egy 1909-es törvény alapján ötévente vizsgálja felül a kulcs mértékét.
Az USA-ban a zeneipar legtöbb bevétele az online streamingből származik. Globálisan az összes digitális streaming szolgáltatásból származó bevételek 2016-ban 60 százalékkal emelkedtek, amin belül a zenei eladások 5,9 százalékkal tudtak nőni.
Ugyan az Apple-nél, az Amazonnál és a Google-nél a zenei szolgáltatás csak egy kisebb üzletág, a Spotify sokkal jobban ki van téve a jogdíjakat érintő változásoknak. A cég 2016-ban 50 százalékkal tudta emelni a bevételeit, ám a vesztesége így is duplázódott a szerzői jogi díjak emelkedése miatt. A vállalat, amely márciusban készül tőzsdére lépni, egy évnyi kemény tárgyalás után éppen tavaly állapodott meg a világ legnagyobb lemezkiadóival (Universal Music, Sony Music, Warner Music) a jogdíjak csökkentéséről.
A Spotify eddig nem reagált a bíróság döntésére.
Tech
Fontos