Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. január 29. 18:40 Tech, Vállalat

Árat emelhet a Spotify, de legalább a dalszerzők jól járnak

Fontos győzelmet arattak a dalszerzők a nagy online zenei szolgáltatók ellen, ugyanis egy friss bírósági döntés értelmében a tech cégeknek ezentúl több jogdíjat kell majd fizetniük a dalok után. A döntés különösen az így is veszteséget termelő Spotify-t érintheti rosszul. Hivatalos komment még nem érkezett a cégtől, de elképzelhető, hogy kénytelenek lesznek áthárítani az előfizetőkre a költségnövekedést.

A Financial Times cikke szerint a Spotify, az Apple, az Alphabet (Google), a Pandora Media és az Amazon.com sem akarta elfogadni az amerikai zenei kiadók szövetségének ajánlatát a jogdíjak emelésére, ezért múlt márciusban bíróság elé vitték az ügyet. A szombati döntés értelmében a zeneszolgáltatóknak mostantól öt évig a bevételeik 15,1 százalékát át kell adniuk a dalszerzőknek. Ez jelentős emelés a korábbi 10,5 százalékos kulcshoz képest, amit még 2012-ben szabtak meg.

Mióta az online streaming újjáélesztette az iparágat, a zenei vezetők igyekeznek minél több pénzt kicsikarni a szolgáltatókból. Ám miközben a gyártással és a terjesztéssel foglalkozó lemezkiadók közvetlenül a zeneszolgáltatókkal tárgyalnak a jogdíjakról, addig a dal- és zeneszerzők kompenzációjáért felelős zenei kiadók az USA-ban a szerzői jogi hatóságtól függnek, ami egy 1909-es törvény alapján ötévente vizsgálja felül a kulcs mértékét.

Az USA-ban a zeneipar legtöbb bevétele az online streamingből származik. Globálisan az összes digitális streaming szolgáltatásból származó bevételek 2016-ban 60 százalékkal emelkedtek, amin belül a zenei eladások 5,9 százalékkal tudtak nőni.

Ugyan az Apple-nél, az Amazonnál és a Google-nél a zenei szolgáltatás csak egy kisebb üzletág, a Spotify sokkal jobban ki van téve a jogdíjakat érintő változásoknak. A cég 2016-ban 50 százalékkal tudta emelni a bevételeit, ám a vesztesége így is duplázódott a szerzői jogi díjak emelkedése miatt. A vállalat, amely márciusban készül tőzsdére lépni, egy évnyi kemény tárgyalás után éppen tavaly állapodott meg a világ legnagyobb lemezkiadóival (Universal Music, Sony Music, Warner Music) a jogdíjak csökkentéséről.

A Spotify eddig nem reagált a bíróság döntésére.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech Vállalat egyesült államok Spotify szerzői jog zenekiadó zenepiac Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Vámosi Ágoston
2025. február 15. 17:41 Tech

Magyarországon alig ismert márkák hajtják a világ okostelefon-piacát

Az Apple és a Samsung egyaránt visszaesett, a hasító kínai márkáknak köszönhetően azonban tavaly újra nőttek az eladások.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.