Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. február 19. 17:07 Élet, Világ

Olyan, mintha szó szerint a kénköves pokolban lenne a munkahelyed

Irdatlan záptojásszag, 38 fok, és mérges gázok felhőit kerülgetve védőfelszerelés nélkül kell 80 kilogrammot háton cipelve 12 órán keresztül egy aktív vulkán kráterében cipekedni – így dolgoznak Indonéziában a kénbányászok. Az AFP hírügynökség fotósai 2010-ben és 2016-ban is képriportot készítettek a Java szigetén dolgozó, és talán a világ egyik legveszélyesebb, legnehezebb munkáját végző emberekről, most pedig a Wired közölt egy összeállítást ugyanonnan. A körülmények 10 év alatt semmit sem változtak.

Fotó: AFP/Europress

A fejlett világban kapható termékek közül a ként előszeretettel használják például a kozmetikumokban, ám nem árt időről-időre felhívni a figyelmet arra, hogy az alapanyagot milyen körülmények között állítják elő.

Fotó: AFP/Europress

Az indonéz kénbányászok napidíja 12 dollár, és a Wirednek nyilatkozó munkások azt mondták, napi 12 órát dolgoznak, vagyis kereken 1 dolláros órabéren vannak, ami 310 forintnak felel meg. Indonéziának ezen a részén ez viszonylag jó fizetésnek számít.

Fotó: AFP/Europress

A kén a kráter alján lévő több száz üregből száll fel, a munkásoknak először le kell menniük oda, hogy kerámiacsövekkel fogják fel a gázt, amit a cső másik végén a gyűjtőpontokon lecsapatnak. A megszilárduló ként a munkások feldarabolják, és a hátukon viszik le a hegyről. Védőfelszerelésük gyakorlatilag nincs, általában csak egy kendőt raknak az arcuk, elé, így a mérgező gázokat valamennyire biztosan kénytelenek belélegezni.

Fotó: AFP/Europress

A kén-hidrogén záptojás szagú, színtelen, erősen mérgező gáz, a Wired körülményekhez nem szokott fotósa gázmaszkban sem bírta a helyszínen három óránál tovább.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ bányászat fotóriport Indonézia kén munka Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.