Bár a T-Systems felvásárlásának iparági, üzleti és politikai vonatkozásai miatt eddig nem igazán került elő, de kifejezetten érdekes kérdés, hogy mi lesz a tranzakció után a csoport új, 50 milliárdos székházával. A Mészáros Lőrinchez köthető 4iG Nyrt. a hét elején jelentette be, hogy megvenné a Magyar Telekom (MT) IT-üzletágát összefogó céget, amely jelenleg a tavaly átadott hatalmas ingatlan bő harmadát foglalja el.
A hivatalos adatok szerint a székházban négyezer munkaállomás van, és az épületben elvileg nagyjából 4500-an dolgoznak. Márpedig a T-Systems jelenleg 1600 embert foglalkoztat, többségüket itt. A helyzet amiatt különösen pikáns, mert a távközlési társaság épp azért vágott bele a fejlesztésbe, mivel korábban a különböző leányvállalatok alkalmazottjai, sőt sok esetben még ugyanannak a cégnek a munkatársai is különböző irodaházakban szétszórva dolgoztak Budapest-szerte.
Ez pedig munkaszervezés szempontjából nagyon nem volt hatékony, hiszen rengeteg idő ment el azzal, hogy az alkalmazottak egyik helyszínről a másikra utaztak egy-egy megbeszélés miatt. Szabó János, a Magyar Telekom gazdasági vezérigazgató-helyettese egy februári interjúban hosszan értekezett az új székház cégkultúrára gyakorolt jótékony hatásáról, és külön hangsúlyozta, hogy teljesen más szintre került az interakció.
Ha azonban ebből a rendszerből hirtelen kiemelnek 1600 embert, az már egészen más kontextusba helyezi a szituációt, így ugyanis elég nehéz hatékonyságról beszélni. A székházat úgy tervezték meg, hogy számoltak a T-Systemsszel is, amely, ha az egyik pillanatról a másikra kiköltözne, egész biztosan nehéz helyzetbe hozná a Magyar Telekomot.
Részben ezért is vehető biztosra, hogy a T-Systems a tulajdonosváltás után is marad a székházban. Ezt egyébként az ügyre rálátó forrásaink szerint az is indokolja, hogy a két vállalat között a tranzakció lezárása után is erős maradhat a kapcsolat, hiszen számos együttműködésük lesz.
Mindenesetre az biztos, hogy a székház kérdése az adásvétel letárgyalása során és a szerződésben is elég hangsúlyos szerepet kap majd.
Az MT helyzetét némileg megkönnyíti, hogy az ingatlan nincs a csoport tulajdonában, és az anyacég, illetve leányvállalata között már most is van egy bérleti megállapodás. Az épületet az Orbán Viktor túravezetőjeként elhíresült Garancsi István cége, a Market Zrt. húzta fel, de a fejlesztő a Wing-csoport volt. A Magyar Telekom pedig utóbbival állapodott meg arról, hogy 15 évig bérelni fogja tőle a létesítményt, illetve annak nagy részét.
Az MT tavalyi pénzügyi beszámolója szerint ebben a másfél évtizedben 56 milliárd forintot fizet majd ki bérleti díjként. Ennek egy részét azonban egy külön szerződés értelmében már most is továbbszámlázza a T-Systemsnek. A Magyar Telekom tavaly év végén 20 milliárd forint feletti lízingkövetelést tartott nyilván, ennek jelentős hányadát (vélhetően nagyjából 19-20 milliárd forintot) pedig épp a T-Systemsszel szemben. Az összeg elég jól mutatja, hogy milyen kardinális kérdésről van szó, hiszen a közel 20 milliárd forint majdnem a fele annak az összegnek, amennyire a teljes tranzakció értékét becsülik.
Vállalat
Fontos