Lengyelország leggazdagabb embere volt Jan Kulczyk 2015-ben, amikor egy rutinműtét folyamán váratlanul életét vesztette. Egy bécsi kórházban operálták meg a szívét, de a műtét során komplikációk léptek fel, és nem tudták megmenteni. Vagyonát fia, Sebastian és lánya Dominika örökölte, utóbbi pedig a leggazdagabb nő lett Kelet-Európában.
Mindkettejük vagyonát nagyjából 1,8 milliárd dollárra becsülte a Forbes 2018-ban, amely közel kétszerese a leggazdagabb magyarok, Csányi Sándor és Mészáros Lőrinc vagyonának. Bár velük ellentétben Dominika Kulczyk örökölte a vagyonát, alig jeleníthetné meg nála bárki ellentétesebben a kelet-európai oligarcha archetípusát. Nyilvános megjelenéseit leginkább a nehéz sorsú gyerekek uralják Ghánától Venezueláig, a társadalmi egyenlőtlenségekre pedig saját filmjeivel próbálja felhívni a világ figyelmét.
Mint az a kelet-európai milliárdosok jelentős részére jellemző, Jan Kulczyk vagyonát is a privatizáció alapozta meg. Már a rendszerváltás előtt is vállalkozni kezdett, a nyolcvanas években egyedül ő importálhatott Volkswageneket Lengyelországba. A privatizáció során alapvetően közvetítőként jelent meg: állami cégek rajta keresztül kerültek külföldi befektetők tulajdonába.
Emellett leginkább az energiapiacon lettek érdekeltségei, és több zavaros üzletbe is belekerült. Ugyan semmilyen bűncselekményt nem bizonyítottak rá, mégis fokozatosan leépítette érdekeltségeit Lengyelországban. Afrikában és Közép-Ázsiában üzletelt, illetve részesedést szerzett az akkor a világ második legnagyobb söripari vállalatában, a SABMillerben (a Drehert is birtokló céget az AB InBev vásárolta fel 2016-ban). Az energiapiac és a sörgyártás mellett a vegyiparban voltak jelentős érdekeltségei, a Kulczyk Investment nevű családi cégcsoport több mint harminc országban van jelen.
Lánya, a jelenleg 41 éves Dominika a 2010-es években kezdett aktívan szerepet vállalni a családi cégcsoportnál. Korábban a poznani egyetemen tanult sinológiát*azaz Kína kutatásával foglalkozott, két kínai egyetemen is tanult. Apja halála előtt a családi cégcsoportnál Dominika felelt a nemzetközi kommunikációért és a vállalat társadalmi felelősségvállalási programjaiért.
A társadalmi egyenlőtlenségekkel szembeni érzékenysége már abban is megmutatkozott, hogy ő lett az elnöke a 2013-ban indított jótékonysági alapítványnak, a Kulczyk Foundationnek. Az elmúlt években pedig egyre látványosabban foglalkozik hátrányos helyzetű csoportokkal.
Saját magát tudósítóként is jellemzi, és egy eddig több mint 40 résznél járó dokumentumfilm sorozatot forgatott a világ szegényeinek nyomorúságos életkörülményeiről, amelyet egy lengyel tévécsatorna adott le. Készített filmet ghánai gyerekrabszolgákról, nepáli gyerekkereskedelemről, boszorkányüldözőkről Pápua Új-Guineán vagy elnyomott nőkről Kolumbiában. Nemrég létrehozott Facebook és Instagram oldalain többek között ugróiskolázik perui kisgyerekekkel és hatásvadászatot súroló ölelkezős képei vannak ghánaiakkal.
A CNN-en véleménycikke is megjelent a tapasztalatairól, és az amerikai tévéadóban is levetítették a ghánai gyerekrabszolgákról szóló filmjét.
“A világnak sok problémája van a globális felmelegedéstől a demokráciát veszélyeztető politikai mozgalmakig. Az információs csatornák tele vannak katasztrofális jövőképekkel. Ezeknél azonban sokkal rémisztőbb dolgokat is láttam, amelyekről nehéz bármiféle információt találni az újságok címlapjain”
– indokolta a Business Insidernek, hogy miért készít filmeket.
Az egyik rész előzetese.
Ghánai filmjéről azt mondta, számtalan tapasztalatot szerzett a leghátrányosabban élőkről a világ több kontinensén, de egyiknek sem volt rá akkora hatása, mint a ghánai gyerekrabszolgaság. “Ez egy olyan hely, ahol saját szüleik adják el a négyéves gyerekeiket, akik rengeteget dolgoznak a hét minden napján. Maradékokat esznek és a földön alszanak. Súlyosan megbüntetik őket, ha bármiben engedetlenek” – mondta. A filmmel kapcsolatban arról is beszélt, nem akarja azt éreztetni, hogy európaiként jobban tudná, hogyan lehetne megmenteni ezeket a gyerekeket, egyszerűen a sorsukra szeretné felhívni a figyelmet.
A jótékonykodás mellett az üzletet sem hanyagolja el teljes mértékben. Tavaly felosztotta testvérével az apjuktól örökölt vagyon nagy részét. Sebastian továbbfejlesztené az apja által létrehozott cégbirodalmat, illetve technológiai cégekkel bővítené a portfóliót, Dominika pedig a jótékonykodás mellett a megújuló energiával foglalkozna. Ennek érdekében megszerezte a Polenergia nevű, megújuló energiával foglalkozó céget, amelyet a legnagyobb magántulajdonban lévő energetikai vállalattá szeretne növeszteni Lengyelországban.
Élet
Fontos