A Facebook megerősítette, hogy 2020-tól saját valutát vezet be Libra néven. A fizetőeszközről napok óta terjengenek a találgatások, így bejelentése nem nagy meglepetés, a részletekkel azonban csak most állt elő a cég.
Ahogy a The Verge írja, a Libra mögött az előzetes értesüléseket igazoló módon a blokklánc technológia lesz, de az eszköz mégsem spekulatív valutának készül. Nem lesz belőle új bitcoin, mert nem az elérhető valutamennyiség szűkössége, hanem a mögé tett valós vagyoni érték fogja adni az alapját.
Az elképzelések szerint kezdetben az lesz a Libra szerepe, hogy pénzt lehessen vele küldeni két olyan felhasználó között, akinek nincs bankkapcsolata, ami egyértelműen arra utal, hogy a pénz először a fejlődő világban fog megjelenni.
A végső cél egy olyan decentralizált, globális fizetőeszköz megalkotása, amely olyan stabil, mint az amerikai dollár, gyakorlatilag bármiért lehet vele fizetni, és mértékegysége lehet különféle pénzügyi szolgáltatásoknak, például hiteleknek.
Bár a Libra mögött a Facebook áll, és minden tekintetben a közösségi médiaóriás vezeti a projektet, a kezdeményezéshez egy nonprofit szövetség is kapcsolódik, amelybe a pénzügyi, a távközlési és a kereskedelmi világ néhány nagyágyúja is beszállt. Benne van ebben a szövetségben többek között a Mastercard, a Visa, a PayPal, a Spotify, az Uber, de még a Vodafone is.
Ha sikerül a Librát elterjeszteni, a Facebook valós alternatívát kínálhat a banki szolgáltatások sokaságára, és tényleg kitörölhetetlenül beépülhet a felhasználók életébe. A kriptopénz ezért várhatóan fel fogja erősíteni azokat a törekvéseket, amelyek a Facebook feldarabolását szeretnék kikényszeríteni.
A Facebook azt mondja, hogy a világ lakosságának 31 százalékának, azaz 1,7 milliárd embernek nincs banki kapcsolata, és ha nekik sikerül egy olcsó, de megbízható rendszert kínálni a közösségi hálón keresztül, akkor az az ő jólétüket is szolgálni fogja (amellett, hogy a Facebooknak természetesen vaskos profitja lehet a Librából).
A céges kommunikáció ebből a szempontból az eddigi stratégiát követi: a Facebook a világ népességének egymás közötti ingyenes és praktikus kommunikációs csatornájának tartja a közösségi hálót. A kritikusok szerint viszont a világ digitális gyarmatosításának újabb lépését teszik meg.
Tech
Fontos