Az OTP Bank januárban vezette be az agilis módszertant. Ettől, az eredetileg az IT-világból származó működési modelltől azt várják, hogy rövidebb lesz a banki termékek fejlesztési ideje, és növekszik a munkavállalói elégedettség is.
A legtöbb vállalatnál, intézménynél „silószerűen” működnek az üzletágak, vagyis egymástól elkülönülve végzik a munkájukat. Egy termékfejlesztés azért is igényelhet hosszabb időt, mert csak egymás után véleményezik az anyagot a különböző területeken. Mire a folyamat a végére ér, az eredmény olykor eltér az eredeti tervektől, és a piac is más irányba fordulhat.
Az agilis módszertan eddig a startup cégek jellemzője volt. Babzsákon ülő szoftverfejlesztők, ölükben laptop, fejükön fülhallgató.
Az agilis munkaszervezés lényege, hogy nincs jelen a szó klasszikus értelmében a főnök és beosztotti viszony.
Így egy vagy több kisebb csoport dolgozik együtt egy közös cél érdekében. Már a kezdetektől együtt dolgoznak a projektben a különböző üzletágak képviselői, például a marketingestől a szoftverfejlesztőn át a jogászig.
Ennek köszönhetően már a termékfejlesztés korai fázisában ki lehet szűrni az esetleges hibákat, és sokkal rövidebb így a fejlesztési időszak. A munkatársak például email helyett személyesen, szóban kommunikálnak. Nem kell a főnökhöz rohangálni, engedélyt kérni valamilyen változtatáshoz a projektben.
Az OTP-nél azt tapasztalták, hogy javult a feladatok tervezése, egyszerűsödött a dokumentáció. Az adott munkacsoport tagjai minden reggel beszámolnak az előző nap elvégzett munkájukról, kéthetente pedig újabb és újabb célokat tűznek ki maguk elé az adott munkafolyamattal kapcsolatban.
Az ügyfelek is egyre gyorsabb és legtöbbször egyedi szolgáltatást igényelnek, a körülöttünk lévő világ is felgyorsult, lerövidült a termékfejlesztés és annak piacra való bevezetésének az ideje is.
Az agilis módszer a munkaerő motiválására és megtartására, a fluktuáció csökkentésére is alkalmas. Az OTP Bank saját munkatársai között elégedettségi felmérést végzett, melyből kiderült, hogy a kollégák számára a vállalat azért vonzó munkahely, mert látják a folyamatos fejlődést, hogy ők maguk is hatással lehetnek az egyik legnagyobb hitelintézet mindennapi működésére, sőt hozzájárulhatnak a pénzügyi kultúra fejlesztéséhez is.
Az agilis struktúrának köszönhetően ezek az értékek tovább erősödhetnek, hiszen a sokféle szakember egymásnak is könnyebben adja át a tudást, lényegesen tapasztaltabbak lesznek a munkatársak, nem csak egy terület „szakbarbárjai”” maradnak.
Az új rendszerben az is kiderülhet, hogy valaki mondjuk nem kizárólag a lakossági számlacsomagokhoz ért, hanem a marketinghez, vagy éppen a webdesign-tervezéshez is jó érzéke van.
A cikk megjelenését az OTP Bank támogatta.
Fizetett hirdetés
Fontos