Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2019. január 22. 13:41 Közélet

Hét évtized után bezárt az úttörő magyar hentesüzlet Indiában

Január első felében bezárt az indiai Kolkata (régebben Kalkutta) egyik legrégebbi hentesüzlete, a Kalman Cold Storage. Az üzletet egy magyar artista, Koháry Kálmán alapította meg a negyvenes években, és a 4,5 milliós városban olyan ismertségre tett szert, hogy több cikk is megemlékezett a bezárásáról. A hentesbolt jelentősége legjobban ebből az olvasói levélből jön át, amely az egyik legnagyobb indiai napilapban jelent meg:

“Arról suttognak, hogy a kolkatai húsimádók fekete karszalagot viselnek ezekben a napokban. Ennek egyértelmű az oka: a híres intézmény, a Kalman Cold Storage – az imádott magyar kolbász bölcsője – bezárt. (…) A hiányt nem csak az ínyencek fogják megérezni. A Kalman, amelyet egy magyar artista alapított, szerves része Kolkata történelmének. A város kozmopolita karakterét szimbolizálta. Ennek viszont vége, ahogy a pluralizmus több más jelképe is eltűnőben van a mai Indiából”

írta az indiai Telegraph olvasója.

Az alapító, Koháry Kálmán egy vándorcirkusszal érkezett a városba a negyvenes években. A világháborút Indiában maradva bekkelte ki, majd amikor világossá vált számára, hogy a kommunisták kerültek hatalomra Magyarországon, úgy döntött, Kolkatában marad véglegesen. Feleségül vett egy burmai nőt, és elindította a hentesboltját egy olyan negyedben, ahol az indiaiak mellett angolok, zsidók, örmények és muszlim vallásúak is éltek.

A hely tulajdonosa pár éve azt mondta, hogy egész Indiában a Kalman volt az első bolt, ahol marhát, sertést és csirkét is lehetett kapni.

“Az, hogy ez lehetséges volt, megtestesítette a város szekuláris ethoszát”

– mondta egy korábbi cikkben az üzletről egy törzsvásárló. Ez amiatt számított különlegesnek, mert a hinduk (Kolkata lakosságának 76 százaléka) nem esznek marhát, a muszlimok (a helyi lakosság 20 százaléka) pedig sertést. Ennek úttörő jelentőségét jól mutatja például, hogy tavaly a tartomány egy falujában meglincseltek egy muszlimot, mert állítólag marhahúst evett.

Koháry 1969-ban hunyt el, családja ezt követően Ausztráliába költözött, így az indiai üzletvezető tulajdonába került a hentesbolt. Azóta is indiaiak vitték az üzletet, de a bezárásig a magyarnak nevezett kolbász volt a legnépszerűbb termékük. Az üzletvezető korábban azt mondta, hogy az eredeti, több mint hetvenéves recepttel készítik a kolbászt: fekete borssal, fokhagymával és sóval fűszerezik, majd 7-8 órán át füstölik faszénen.

A hentesbolt az új piac környéki zsúfolt utcák egyikén, egy nehezen megtalálható helyiségben működik. Az üzlet nem sok párhuzamot mutat egy hagyományos magyar hentessel, a róla készült videók alapján inkább a harmadik világ műanyag székes-ventilátoros szolgáltatóinak világát idézi, ahol a hentesek atlétában és flip-flop papucsban nyomják. A szűkös üzlet falát a cégről megjelent, bekeretezett újságcikkek díszítik. Az üzletről készült videókat érdemes megnézni annak, akit kicsit is érdekelnek eltérő kultúrák hétköznapjai. 


Egy indiai  vlogger látogatása a hentesüzletben

A hentesüzlet hagyományosan karácsony környékén volt a legforgalmasabb. Ilyenkor gyakran estig 10-ig álltak sorban a vevők. Az üzlet annyira ismert volt a környéken, hogy a karácsony előtti napokban annyian jöttek ide a városon kívülről, hogy létszámban felülmúlták a kolkatai vásárlókat. Az üzlet életében fontos szerepet játszottak a törzsvásárlók. “Ha egy régi ügyfél kérte, akkor egy szabadnapon is kinyitottam a boltot sürgős esetben, még akkor is, ha csak 100 gramm kellett neki” – mondta a volt üzletvezető.


Kézműves termékbemutató

Az újságcikkek szerint a hentesboltot nem is a forgalom visszaesése, hanem ironikus módon – legalábbis részben – egy olyan probléma miatt kellett bezárni, amely jelenleg a magyar gazdaságot is gyötri. Ez pedig a munkaerőhiány. A mostani vezetők már régóta nyugdíjba akartak menni, és sokáig keresgéltek valakit, aki elkészíthetné az Indiában sajátosnak számító termékeiket. Mivel azonban nem találtak senkit, kénytelenek voltak bezárni.

A bezárásban azonban az is szerepet játszott, hogy némileg eljárt az üzlet fölött az idő. Még ha voltak is jó minőségű termékei az egyik törzsvásárló szerint, több árujuknak egyszerűen nem megfelelő a minősége, amely a videókat elnézve aligha meglepő.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet hentesüzlet hús india Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.