Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2019. január 12. 13:19 Élet

Évente 11-szer mennek orvoshoz a magyarok, és ez nem világrekord

Nemzetközi összevetésben is kifejezetten sokszor konzultálnak orvosukkal, illetve orvosaikkal a magyarok. Az OECD – sajnos nem annyira friss, 2016-os – adatai szerint évente átlagosan 11,1-szer kérünk tanácsokat egészségügyi szakemberektől rendelőkben, kórházakban vagy akár otthon. A szervezet gyűjtésében ez a negyedik legmagasabb érték, csak Szlovákia, Japán és Dél-Korea végzett előttünk. A rekorderek egyébként a koreaiak, ők minden harmadik héten felkeresnek egy orvost.

A másik véglet Kolumbia évi 1,6 látogatással, ám nem kizárólag a feltörekvő országokban mértek ilyen alacsony értékeket. A skandinávok sem nagy orvoshoz járók: a svédek kevesebb mint háromszor, a dánok és a norvégok átlagosan nagyjából 4,5-ször mennek évente.

 


A magyar adat még akkor is kifejezetten magas lenne, ha csak a háziorvosi látogatások számát vennénk figyelembe. A KSH kimutatása szerint ilyenből egy lakosra az évezred eleje óta nagyjából hét jut egy évben. A látogatások számában azonban országon belül is komoly eltérések vannak. Miközben a budapestiek egy évben csak ötször mennek háziorvosukhoz, az észak-magyarországiak majdnem kilencszer.

Ez egyébként elég komoly terhelést ró az egészségügyi rendszerre, a statisztikai hivatal szerint ugyanis egy háziorvosra közel 1600 fő jut. Magyarul papíron évente 8-15 ezer embert látnak el, ami naponta 30-60 pácienst is jelenthet.

 

Az OECD- és a KSH-adatok közötti különbség legfontosabb magyarázata valószínűleg az, hogy előbbiben nemcsak a háziorvosi rendelések látogatása van benne, hanem például a kórházi szakorvosi konzultációk vagy a magánorvosi kezelések is. Márpedig évi átlagban négy ilyenekből is összejöhet.

A fekvőbeteg-ellátás, tehát a tartósan kórházban töltött idő viszont nincs benne a 11,1-es számban. Ilyenből egyébként 2017-ben 234 jutott ezer lakosra, egy kórházi ápolás átlagos hossza pedig közel 8 nap volt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet háziorvos kórház orvos Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Fontos

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.