Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2017. november 15. 13:11 Tech

Techóriásokkal versenyez egy egyetemi kutató az első kvantumszámítógép kifejlesztésén

Az amerikai Yale Egyetem három kutatója a legnagyobb techcégekkel versenyez azon, hogy ki építi meg a világ első kvantumszámítógépét – írja a New York Times. A kvantumszámítógépek a várakozások szerint olyan problémákra is választ adhatnak majd, amiket most még el sem tudunk képzelni.

A világ legjelentősebb techcégei közül a Google, az IBM és az Intel is dolgozik saját kvantumszámítógép megépítésén, és mind egy Yale-es professzor, Robert Schoelkopf által kidolgozott módszerekből indulnak ki. Az egyik legnagyobb riválisuk a küzdelemben egy újonnan alapított startup, a Quantum Cicuits lett.

A céget pedig pont Robert Schoelkopf alapította két kollégájával, és eddig 18 millió dollár befektetést kaptak kockázatitőke alapoktól.

Az elmúlt pár évben nyilvánvalóvá vált a számunkra, hogy képesek vagyunk megépíteni egy működő kvantumszámítógépet. Ezt a technológiát pedig elkezdhetjük árusítani”

– mondta az 53 éves fizikus.

A kvantumszámítógépek működését nehéz megérteni, mert a működésük jelentősen eltér a hagyományos számítógépekétől. Utóbbiaknál az információ alapegysége a bit, amely 0 vagy 1 értéket vehet fel. A kvantumgépek alapegysége a kvantum bit, más néven qubit értéke azonban egyszerre lehet 0 és 1 is. Két bit hiába vehet fel négy értéket (00, 01, 11, 10), egyszerre csak egyet tud tárolni. Két kubit azonban egyszerre tudja tárolni mind a négy értéket. Minden újabb kubittal tehát exponenciálisan nő az információmennyiség, azaz egyre komplexebb problémákat tud megoldani a kvantumszámítógép.

Ha például egy hagyományos számítógép keresi azt az utat, amely átvezet egy labirintuson, akkor sorban, egymás után próbálja ki a lehetséges útirányokat, és addig tesztel, amíg meg nem találja a helyes utat. A kvantumszámítógép azonban képes megpróbálni az összes lehetséges útvariációt egyszerre.

A kvantumgépeknél az információ tárolása a legnagyobb kihívás. Schoelkopf és társai két évtizedes kutatás után erre a jelenségre találtak egy megoldást, amelyet szupravezető áramkörnek neveznek. Ennek a fejlesztése most az legfontosabb prioritás a szektorban. Ebben is élen jár a Google, ugyanis a cégnek bedolgozó University of California kutatói az elmúlt hónapokban nagyon közel kerültek ahhoz, hogy a módszert a valóságban tesztelhessék.

A kvantumszámítógépek a következő évtizedekben jelentős változást gyakorolhatnak a világra. Például a jelenleginél sokkal pontosabb képet adhatnak arról, hogy különböző molekulák hogyan reagálnak egymásra, aminek óriási hatása lehet új gyógyszerek kifejlesztésére. A kvantumszámítógépek viszont a legjobban titkosított céges vagy kormányzati adatok algoritmusokat is képesek lehetnek feltörni. A hagyományos számítógépeknek ugyanis évmilliárdokba telne, míg az összes kódvariációt kipróbálnák.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech kvantumszámítógép Robert Schoelkopf Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Vámosi Ágoston
2025. február 15. 17:41 Tech

Magyarországon alig ismert márkák hajtják a világ okostelefon-piacát

Az Apple és a Samsung egyaránt visszaesett, a hasító kínai márkáknak köszönhetően azonban tavaly újra nőttek az eladások.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?