A 2008-as válság előtt nagy divatja volt a floridai ingatlanokba fektetésnek Magyarországon, és az utóbbi hetekben-hónapokban ismét gyakran találkozni erre buzdító hirdetésekkel. Érdemes azonban óvatosnak lenni: annak idején az ingatlanpiaci lufi kidurranása miatt veszítették el sokan pénzük nagy részét, ezúttal pedig az éghajlatváltozás tehet keresztbe az ingatlanbefektetők reményeinek.
Az Egyesült Államokban először mutatták ki, milyen hatása van a partmenti városok ingatlanpiacára a tengerszint emelkedésének, az eredmények pedig elég megdöbbentőek lettek. A First Street Foundation több lépésben összesen nyolc amerikai államban vizsgálta meg a házak és lakások árának alakulását 2005 és 2017 között, és arra jutottak, hogy a 12 év alatt 14,1 milliárd dollárt buktak a tulajdonosok amiatt, hogy egyre magasabb a tengerszint.
Az első akadémiai publikációt még júniusban tette közzé a nonprofit szervezet két kutatója, Steven A. McAlpine és Jeremy R. Porter. Ebben azt állították, hogy Florida állam egyik megyéjében (Miami-Dade-ben) 465 millió dollárral estek 2005 óta az ingatlanárak a tengerszint emelkedése, illetve az ennek nyomán kialakuló áradások miatt.
Arról már korábban is születtek tanulmányok, hogy a folyamatok a jövőben visszavethetik az ingatlanok értékét, de most először sikerült kimutatni, hogy ez valójában már megtörtént. A kutatók kiszűrték az olyan hatásokat, mint az ingatlanok mérete, a szórakozási helyektől való távolság vagy éppen a gazdasági trendek, így képesek voltak azonosítani az egyre gyakrabban előforduló áradások hatásait.
A First Streetnél ezt a kutatást bővítették ki először New Yorkra, New Jerseyre és Connecticutra, majd további öt délkeleti államra (Georgia, Virginia, Észak- és Dél-Karolina, Florida). Több mint 9,2 millió tranzakciót vizsgáltak meg, és ezekből vontak le következtetést az érintett területen található nagyjából 20 millió ingatlanra. Eredményeik szerint a vizsgált lakások és házak nagyjából négy százalékának esett az értéke, a legtöbbnek Floridában és New Jerseyben.
Ennek megfelelően ebben a két államban bukták a legtöbbet a tulajdonosok. Nemcsak az érintett otthonok számában, hanem az átlagos értékcsökkenésben is jelentős eltérések voltak. Így fordulhatott elő, hogy hiába érintettek kevesebb ingatlant ezek a folyamatok New Yorkban, mint Észak-Karolinában, előbbinél több mint kétszer annyit buktak a tulajdonosok. A legrosszabbul egyébként a Connecticutban élők jártak, náluk átlagban majdnem 63 ezer dollárral (bő 17 millió forinttal) értékelődtek le a lakások és házak, de a New Jersey-ek is 11 millió forintnak megfelelő összegtől estek el. Ezzel szemben Georgiában megúszták néhány százezer forintnyi veszteséggel.
A kutatók azt is kimutatták, hogy nemcsak a direkt az otthonokat érintő, hanem az utakat elmosó áradások is leértékelik az ingatlanokat, így még azok a lakások is házak is veszíthetnek értékükből, amelyek közvetlenül nincsenek kitéve veszélynek.
Pénz
Fontos