Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. augusztus 17. 14:51 Pénz, Vállalat

Trump egy Twitter-üzenetben felvetette, hogy a feje tetejére állítaná a nagyvállalatok és befektetők életét

A tőzsdei cégek negyedéves jelentéseinek megjelenése határozza meg a nagyvállalatok és a befektetők életének alapritmusát. Ez az a szabványosított, 10-Q nevű beszámoló, amiből a befektetők háromhavonta áttekinthető formában tájékozódhatnak a cégek aktuális helyzetéről, például ami jellemzően a leginkább érdekli őket, az egy részvényre jutó nyereségről vagy az árbevétel alakulásáról. Az elemzők igyekeznek jó becsléseket adni ezekre a számokra, aztán a piac az eredmények közzététele után reagálni szokott a jelentésekre.

A rendszert 1934-ben vezették be az Egyesült Államokban, azzal egy időben, hogy a néhány évvel korábbi tőzsdeválság után megújították az egész pénzügyi intézményrendszert. Később az egész világban a negyedéves tőzsdei jelentés lett a rendszer alapköve.

És akkor jött Donald Trump:

Amikor a világ üzleti vezetői közül néhánnyal beszéltem, megkérdeztem őket: mi tenné az üzletet (a munkahelyeket) még jobbá az Egyesült Államokban? “Hagyják abba a negyedéves jelentéseket & térjenek át a hat hónapos rendszerre”, mondta az egyik. Ez nagyobb rugalmasságot tenne lehetővé & pénzt takarítana meg. Megkértem az SEC-et [amerikai értékpapír-piaci felügyelet], hogy tanulmányozzák!

Nem tudni, hogy Trump kitől kapta ezt az ötletet (egy közelmúltbeli cikk szerint nem kizárt, hogy nem is létezik ez a rejtélyes ismerős), és azt sem, hogy a független felügyeleti szerv Trump által kinevezett vezetője, Jay Clayton mennyire veszi felszólításnak az ötletet. A felvetés szerint mindenesetre Trump felszólítja a szervezetet, hogy vizsgálják meg, nem kellene-e áttérni a negyedéves helyett a féléves jelentésekre.

Sokan kritizálják, hogy a negyedéves jelentéseknek szinte vallásos jelentősége van a piacon. Elsősorban azért, mert a cégek menedzsmentjét túlságosan arra ösztönzi, hogy a hosszú távon sikeres beruházások helyett a rövid távú üzleti szempontokat helyezzék előtérbe. Idén két nagyon ismert amerikai pénzügyi személyiség, Warren Buffett nagybefektető és Jamie Dimon bankigazgató közös cikkben írtak arról a Wall Street Journalban, hogy hibás a rövid távú nézőpont.

Afelől viszont nincs kétség, hogy rontaná a piac átláthatóságát – és így a befektetői bizalmat általánosan rombolná -, ha a tőzsdei cégekről ritkábban kerülnének ki információk. Márpedig a javasolt rendszer éppen azt jelentené, hogy a cégeknek feleannyi információt kellene közzétenniük a működésükről, mint jelenleg. Ez a cégek vezetőinek biztosan könnyebbséget jelentene, a befektetőket viszont fontos információktól zárná el.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat negyedéves jelentés sec tőzsdefelügyelet trump Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Jandó Zoltán
2025. április 7. 11:29 Pénz

Mészáros Lőrinc is tízmilliárdokat bukik éppen Trump vámjai miatt

Donald Trump vámjai olyan tőzsdepánikhoz vezettek világszerte, amilyet az utóbbi években a covid és az ukrajnai háború kezdetén láthattunk.

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Fontos

Bucsky Péter
2025. április 8. 06:05 Adat, Közélet

Nem az árrés nagysága dönti el, kit kényszerít árcsökkentésre a kormány

Ha ismét le kell győzni az inflációt, akkor az sem baj, ha emiatt a fapados megoldások irányába kénytelenek mozdulni a kereskedők és a szolgáltatók.

Jandó Zoltán
2025. április 7. 16:42 Közélet, Vállalat

Lázár János úgy csinál, mint aki nem érti, hogyan működik a NER

Nekimenne az építőipari multiknak a miniszter, de javaslatával a „luxizó” NER-milliárdosoknak sokkal több kényelmetlenséget okozhat.

Mészáros R. Tamás
2025. április 7. 05:55 Világ

1909-be viszi vissza az amerikai gazdaságot Trump vámháborúja

Bár egyesek abban reménykednek, hogy lehet tárgyalni a vámokról, Trump nem enged. Pártja és a vállalatok sem képesek vagy hajlandók hatni rá.