Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. július 16. 13:37 Élet, Világ

Megveszed az 1 dolláros könyvet és eladod 2600-ért

Deborah Macgillivray amerikai írónő nagyon meglepődött, amikor nemrég meglátta, hogy az Amazonon 2630 dollárért árulják az egyik, 2009-ben megjelent könyvét. Igencsak furcsállta az esetet, hiszen az Amazon óriásira nőtt online áruházdzsungelének egy másik sarkában ugyanezt a könyvet ugyanabban az időpontban akár 99 centért is meg lehetett vásárolni. Igaz, ott fizetni kellett még majdnem 6 dollárt a szállításért, míg a 2630 dolláros eladó olyan gáláns, hogy ingyen adja postára a csomagot.

Átverés vagy egy mesterségesen megteremtett arbitrázs üzlet? Ezt a kérdést feszegeti a New York Times cikke, amely részletesen bemutatja, hogyan próbálnak élelmes kereskedők palira venni néhány vevőt, és hogyan asszisztál mindehhez az Amazon.

A magas árképzésre elsősorban az ad lehetőséget, hogy az Amazon könyves részlege mára egy hatalmas és eléggé átláthatatlan webáruáz lett.

Egykor a könyv volt a társaság elsőszámú terméke, Jeff Bezos cége ezzel robbant be a piacra, és ezzel alapozta meg Bezos vagyonát, aki mára a világ leggazdagabb embere lett. Az Amazon az új könyvek amerikai piacának ma mintegy felét tartja ellenőrzése alatt, és ez soha nem látott koncentrációt jelent.

Az Amazon azonban már jó ideje nemcsak közvetlenül értékesít, hanem külső könyvkereskedőknek is piacteret biztosít, ahol majdhogynem bárki bármilyen könyvet eladhat. Mivel a cég bevételeinek döntő része már régóta nem a könyvesboltból származik, az Amazon kevesebb figyelmet fordít arra, hogy rendet vágjon a hatalmas kínálatban.

Így fordulhat elő, hogy ugyanarra a könyvre keresve a potenciális vevők nem mindig ugyanazt a találati listát látják.

Az ügyeskedő eladók ezért megpróbálják az olcsón elérhető könyveket is extrém drágán eladni. A 2600-szoros árkülönbség direkt ilyen nagy, mert azt a látszatot keltik vele, mintha valami ritkaságról lenne szó.

Aki pedig nem figyel, az beugorhat a trükknek.

A New York Times több olyan kereskedőt is talált, aki konzekvensen alkalmazza a taktikát, azaz csupa olcsón hozzáférhető könyvet kínál jó drágán. A lélektani határ 600 dollár felett van, úgy tűnik, hogy ez az az érték, amely megteremti az olyan ritkaság látszatát, amelyért érdemes a vevőnek a zsebébe nyúlnia.

Nem meglepő módon az eladókkal a lap nem tudott kapcsolatba lépni, a nekik küldött e-mailekre nem jött válasz. Mindenesetre az amazonos profiljuk általában tele van elégedett vevők ezreinek 90 százalékban pozitív visszajelzéseivel, és általánosságban is elmondható, hogy nagyon profi kereskedők benyomását keltik.

Az Amazon azt mondja a jelenségre, hogy aktívan monitorozza az értékesítők gyakorlatát, és a cég szabályait megszegőket törli a rendszeréből. Arról azonban nem mond az Amazon semmit, hogy pontosan mivel lehet megszegni a szabályokat. Azt pedig elég nehéz megítélni, hogy mikor számít tisztességtelennek, ha valaki talál egy palimadarat, aki 2630 dollárt hajlandó kifizetni egy egyébként 1 dollárért is kapható könyvért. Másrészt mivel a rendszerben tízezer számra vannak eladók, a monitorozás eleve nehéz ügy.

Az értékesítő szempontjából persze érthető a taktika, egy 10 dolláros könyvre elég egyetlen vevőt találni 610 dollárért, máris megvan a nagy üzlet. Sokkal egyszerűbbnek tűnik, mint ugyanezt a 600 dollárt 6 dolláronként összekalapozni, és egyelőre úgy tűnik, hogy az Amazon algoritmusai nem tudnak megküzdeni az ügyeskedők kiszűrésével.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ amazon arbitrázs átverés könyv Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.