Némi unszolás után lemondott egy lakossági hitelminősítősítéssel foglalkozó cég vezérigazgatója, miután egy hekkertámadásban gyakorlatilag lenullázódott a cég hitelessége. Az Equifax az egyike annak a három cégnek, amelyek az amerikaiak hiteltörténetét rakják össze főleg bankok megbízásából – a másik kettő a TransUnion és az Experian -, a most lemondott vezérigazgató, Robert F. Smith volt az, aki dinamikusan növekvő óriáscéget csinált a korábban unalmasnak tűnő kis háttércégből.
A történet maga elég félelmetes. A cég elsősorban arra építette a brandjét, hogy milyen nagy gondot fordítanak a náluk elhelyezett érzékeny adatok biztonságára. Ehhez képest miután feltörték a cég adatbázisát, és ellopták 143 millió ügyfél személyes adatait, köztük kétszáz-kétszázezer ember kórtörténetét és hitelkártya-adatait, a cég heteket várt, mire bejelentette a támadást.
A folytatás még sötétebb, az ilyen esetek után ugyanis gyorsan fel szoktak tűnni az ellopott adatok az internet Tor-on keresztül elérhető zugain működő illegális piactereken. Most viszont szó sincs ilyesmiről, ami akár arra is utalhat, hogy egy szofisztikált, stratégi gondolkodású fél szerezte meg az adatokat. Tovább ront a helyzeten, hogy a legtöbben úgy kerülhettek az áldozatok közé, hogy fogalmuk sem lehetett róla, hogy az Equifax egyáltalán kezeli az adataikat.
Az Egyesült Államokban szinte lehetetlen normális életet élni jó hiteltörténet nélkül: nem csak hitelkártyához, hanem biztosításhoz vagy lakásbérléshez is nélkülözhetetlen. A hiteltörténet viszont rengeteg adatelemzéssel jár, amit a pénzügyi szolgáltatók inkább kiszerveztek olyan cégeknek, mint az Equifax. Ezek viszont az utóbbi években igen agresszívan próbálták növelni bevételeiket, többek között adatok értékesítésével. A botrányban az is kiderült, hogy a most ellopott adatokat az Equifax nem titkosította sehogy, egyszerű text formában tároltak érzékeny adatokat.
A cég részvényárfolyama 140 dollárról 92 alá bukott az adatlopás kezelése körüli botrány miatt, ami azért jelzi, hogy vannak korlátai ennek az üzleti modellnek. A történet további oldalairól a BusinessWeekben és a New York Timesban érdemes többet olvasni.
Pénz
Fontos