Hírlevél feliratkozás
Kircsi András
2018. június 28. 17:27 Pénz

Azért gyengül a forint, mert most nem vagyunk jó befektetés

Lehet agyalni azon, hogy mégis miért gyengül a forint, miért minket vesznek elő megint a spekulánsok, amikor a magyar gazdaság fundamentumai alapvetően rendben vannak, de erre a válasz piaci, befektetési szempontból elég prózai.

Elég egy pillantást vetni arra, milyen reálhozamot kínál Magyarország egy forintban befektető külföldinek, és máris elég tiszta képet kapunk arról, hogy miért nem állnak sorba a forintos eszközökért.

A szemléltetéshez azokat a régiós országokat választottuk ki, amelyek saját pénzzel, így önálló monetáris politikával rendelkeznek. Összehasonlításképp ábrázoltuk mellettük az USA és az eurozóna reálkamatát is, hogy lássuk, milyen kockázatmentes hozamot nyújtanak azok a térségek, ahol tudjuk, hogy a leginkább biztonságban van a pénzünk.

A reálkamatok kiszámításánál 2019 első negyedévének inflációs várakozásait vettük figyelembe: az akkorra becsült inflációt vontuk ki az adott ország jelenlegi jegybanki alapkamat-szintjéből. Egy megvásárolt államkötvény esetében nagyságrendileg ezt a különbséget tudják realizálni a befektetők, a kockázat pedig az adott deviza esetleges leértékelődése.

 

 

Ahogy látjuk, Magyarország nem éppen a legjobb befektetés, a 0,9 százalékos alapkamat mellé 3,2 százalék infláció jár jövőre, ami azt jelenti, hogy kockázatmentes forint eszközökben 2,3 százalékot bukunk a megtakarításunkon.

Ha ehhez hozzávesszük azt, hogy mondjuk Csehország vagy Lengyelország gazdasági mutatói finoman szólva sem gyengébbek, mint a magyar, nem lepődhetünk meg azon, hogy nem a forintos állampapírok a legszexibb befektetési termékek mostanában.

Érdekes megvizsgálni az amerikai és az eurózónás reálkamatot is, jelenleg mindkettő magasabb, mint a magyar.

Valószínűleg nem sokszor fordult elő ez a történelemben, de ha a világ legerősebb devizájának számító dollárt veszek ma a pénzemből és amerikai állampapírba fektetem, magasabb hozamot érek el, mintha ugyanezt forintban tenném.

Ha hozzávesszük azt is, hogy dollárban vagy forintban kockázatosabb-e tartani a pénzünket, akkor rögtön könnyebb együtt éreznünk a nemzetközi spekulánsokkal.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz alapkamat forint kötvényhozam Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.