Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. augusztus 29. 15:08 Adat, Élet

Budapest a túlturizmus felé halad, miközben a belföldi idegenforgalom csak döcög

Júliusban ismét csökkent éves összehasonlításban a belföldi vendégek és az általuk eltöltött éjszakák száma Magyarországon, miközben a külföldieké dinamikusan emelkedett – derül ki a KSH friss adataiból.

Miért fontos ez? A koronavírus-járvány után magára talált a turizmus, de a belföldi vendégek szerepe egyre csökken, a magyarok vagy nem nyaralnak-telelnek, vagy külföldre mennek, így az ágazatnak egyre inkább a külföldiekre kell építenie.

Számokban: júliusban 1,3 millió belföldi vendég összesen 3,9 millió éjszakát töltött a magyarországi szálláshelyeken, ez 0,5 és 0,3 százalékos csökkenés, miközben a külföldiek adatai (1 millió vendég, 2,8 millió éjszaka) közelítenek ehhez, és növekednek (11 és 5,4 százalékos emelkedés).

Felülnézet: a koronavírus-járvány vége óta a belföldi turizmus egyre alacsonyabb vendégszámokat hoz, így a nyári főszezonban a külföldiek száma egyre jobban közelít a magyarokéhoz, az utóbbi teleken pedig el is érte azt.

  • A vendégéjszakák számában az elmúlt télen és tavasszal a külföldiek már minden hónapban felülmúlták a magyarokat.

Alulnézet: Budapest helyzete jelentősen eltér az országos összesítéstől, mert a fővárosban a belföldi vendégek száma szezontól függetlenül viszonylag állandó, a külföldiek viszont szezonális hullámzással egyre több éjszakát töltenek a városban.

  • A budapesti csúcsot tavaly augusztus tartja, akkor 888 ezer külföldi vendégéjszakát rögzített a statisztika, de az idei július alapján ez megdőlhet ebben a hónapban. (Bár a tavaly augusztusi számokat az atlétikai világbajnokság is megnyomta.)

Tágabb kontextus: a fenti számok tükrében különösen érdekes a rövid távú szálláskiadás (tipikusan Airbnb és Booking) szabályozása körüli új vita, hiszen ezek korlátozása épp a külföldi vendégforgalmat érintené leginkább.

Mi várható? Valószínű, hogy a túlturizmus fogalma egyre gyakrabban kerül majd szóba Budapest esetében is. Ennek egyelőre nincs pontosabb meghatározása, de az Economist például az évente egy lakosra jutó külföldi vendégek számát vizsgálva állította fel az alábbi rangsort, amelyre mi tettük fel Budapestet*4,858 millió külföldi érkezett, a város lakossága 1,756 millió..

  • A legtöbb külföldi érkezést ugyan Londonban és Tokióban mérték (20 és 17 millió fő 2023-ban), de ezek sokkal nagyobb lakosságú városok, így a fajlagos terhelés kisebb volt. Igaz, a turisták döntő része a látványosságok körzetét terheli (vagy épp annak hoz üzletet) leginkább, azaz a kiterjedt városokban is erősen koncentrálódik a jelenség.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKözép-európai rekorder lett Budapest, de már láthatáron az Airbnb-szigorításLakosságarányos szálláshelyek száma alapján és forgalomban is régiós vezető lett Budapest, ahol a járvány után nem lett semmi az Airbnb szigorításából. Most újra nekifutnának.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Élet Budapest túlturizmus turizmus vendégéjszaka Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Torontáli Zoltán
2024. november 15. 06:02 Adat, Élet

Életet leheltek a Nagykörútba a turisták és a bevándorlók, az üzletek ötöde kicserélődött

Csökkent egy év alatt az üresen álló üzlethelyiségek száma, az új boltok láthatóan a turistákra lőnek, vagy az ázsiai diaszpóra üzemelteti őket.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.