Júliusban ismét csökkent éves összehasonlításban a belföldi vendégek és az általuk eltöltött éjszakák száma Magyarországon, miközben a külföldieké dinamikusan emelkedett – derül ki a KSH friss adataiból.
Miért fontos ez? A koronavírus-járvány után magára talált a turizmus, de a belföldi vendégek szerepe egyre csökken, a magyarok vagy nem nyaralnak-telelnek, vagy külföldre mennek, így az ágazatnak egyre inkább a külföldiekre kell építenie.
Számokban: júliusban 1,3 millió belföldi vendég összesen 3,9 millió éjszakát töltött a magyarországi szálláshelyeken, ez 0,5 és 0,3 százalékos csökkenés, miközben a külföldiek adatai (1 millió vendég, 2,8 millió éjszaka) közelítenek ehhez, és növekednek (11 és 5,4 százalékos emelkedés).
Felülnézet: a koronavírus-járvány vége óta a belföldi turizmus egyre alacsonyabb vendégszámokat hoz, így a nyári főszezonban a külföldiek száma egyre jobban közelít a magyarokéhoz, az utóbbi teleken pedig el is érte azt.
Alulnézet: Budapest helyzete jelentősen eltér az országos összesítéstől, mert a fővárosban a belföldi vendégek száma szezontól függetlenül viszonylag állandó, a külföldiek viszont szezonális hullámzással egyre több éjszakát töltenek a városban.
Tágabb kontextus: a fenti számok tükrében különösen érdekes a rövid távú szálláskiadás (tipikusan Airbnb és Booking) szabályozása körüli új vita, hiszen ezek korlátozása épp a külföldi vendégforgalmat érintené leginkább.
Mi várható? Valószínű, hogy a túlturizmus fogalma egyre gyakrabban kerül majd szóba Budapest esetében is. Ennek egyelőre nincs pontosabb meghatározása, de az Economist például az évente egy lakosra jutó külföldi vendégek számát vizsgálva állította fel az alábbi rangsort, amelyre mi tettük fel Budapestet*4,858 millió külföldi érkezett, a város lakossága 1,756 millió..
Adat
Fontos