Dohában kell a legtöbbet fizetnie annak, aki egy csésze kávét szeretne vásárolni egy kávézóban. A katari fővárosban 6,4 dollárt, azaz több mint 1700 forintot kérnek egy feketéért. Ugyanennyi pénzért Lagosban tíz kávét vehetsz, de még Budapesten is majdnem hármat.
Mindez az UBS svájci bank összeállításából derül ki. A pénzintézet elemzése azt mérte fel, hogy milyenek a jövedelmi viszonyok, a vásárlóerő és az árszint a világ egyes városaiban. Összesen 77 városban több mint 75 ezer ponton gyűjtöttek adatokat, mások mellett arról is, hol mennyit kell fizetni egy kávéért.
Ebből pedig kiderült, hogy jelentős szórás van az árak között. Ez persze önmagában nem meglepő, az eredmények között azonban akad néhány olyan, amit előzetesen nem feltétlenül várna az ember. Az UBS szakemberei is kiemelték például Jakartát, ahol 4,1 dollárt, azaz jelenlegi árfolyamon 1115 forintot kell fizetni egy csésze kávéért.
Pedig Indonézia a világ egyik legnagyobb kávé-exportőre, azaz semmi nem indokolja a magas kávéházi árakat. A hasonlóan nagy kávétermesztő országok városaiban általában sokkal olcsóbbak a kávézók. Jellemzően csak 1,5-1,8 dollárt kérnek egy pohárért.
Már ezek az adatok is mutatják, hogy a kávéárak nem mindig mozognak együtt az ország fejlettségével, vagy az átlagos árszínvonallal. Dél-Európában például kifejezetten olcsó a kávé, Lisszabonnál és Rómánál csak Nigéria fővárosában kell kevesebbet fizetni, de Isztambul, Milánó és Barcelona is elég jó helyen szerepel ezen a listán.
Budapest a középmezőny végére került 2,17 dolláros, azaz 590 forintos árral, ami nem éppen alacsony, hiszen a legtöbb helyen azért 300-350 forint között is kijön egy kávé. Az elemzés készítői nem részletezték, hogy milyen kávézókban készítették a felmérést, az adatokhoz rendelt leírásból kizárólag egy elejtett félmondat utal a pohárra írt névről, ami a Starbucksokban szokás. Így viszont már egyáltalán nem elszállt az 590 forintos ár.
Pénz
Fontos