Egy lengyel hírügynökségnek adott nyilatkozat szerint megrekedtek az Európai Bizottság (EB) és a magyar kormány között a tárgyalások, és éppen egy évvel az ügy kipattanása után most látótávolságban sincs az a megegyezés, ami feloldaná az alapítványi egyetemek kutatóinak és diákjainak kizárását az EU-s tanulmányi és kutatási programok finanszírozásából.
Mi történt? Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a korábbi, számos optimista hangvételű nyilatkozataival szemben hétfőn azt mondta, az Erasmus diákcsere- és a Horizont Európa tudományos kutatási programban való magyar részvételről szóló tárgyalások késő ősz óta megrekedtek.
Tágabb perspektíva: A jelentős összegeket mozgató, EU-s finanszírozású felsőoktatási-tudományos programokból bő egy évvel ezelőtt zárták ki a magyar alapítványi fenntartású egyetemeket, ugyanis az EU a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványi (KEKVA) konstrukcióban – lényegében álmagánosított, kiszervezett – formában működtetett egyetemek esetében nem látta biztosítottnak a pénz útjának átláthatóságát, ellenőrizhetőségét, az érdekütközések kizárását.
Előzmények: Navracsis az Erasmus-ügy kipattanása után nem sokkal azt nyilatkozta, lemond, ha miatta nem sikerül márciusig megegyezni. Aztán májusban, fél évvel a kizárás után éppen úgy látta, hogy az ügyben közel járnak a megállapodáshoz. Szeptemberben azt nyilatkozta, felgyorsítják a tárgyalásokat, és ősz végére megállapodás születhet, sőt: ősz végére meg kell állapodni. Ehhez képest novemberben a kormány további türelmi időt kért, ugyanis 23-án lejárt az új egyetemközi Erasmus-szerződések megkötési határideje.
Mindeközben Navracsics Tibor tárca nélküli területfejlesztési miniszterből az új közigazgatási és területfejlesztési minisztérium vezetője lett, átkerült alá a miniszterelnökségtől a közigazgatás, illetve a belügyminisztériumtól az önkormányzati terület.
Alulnézet: Egy, a Corvinus kötelékében dolgozó kutató korábban azt mondta a G7-nek a források 2022 végi befagyasztásáról: “Bizonyíthatatlan, de létező jelenség a magyar kutatók mellőzése az új pályázatokban. Nyolc sikeres nemzetközi pályázat van mögöttem, a legutóbbit még az előző Horizont-programja támogatta: 7 ország működött együtt és nagyon jó értékelést kapott a projekt. Ha lezárul egy-egy projekt, elkezdünk dolgozni az új pályázatokon – most azonban nincs felkérésem, bár eddigi külföldi kutató partnereim már fejlesztik új kutatási terveiket.”
Közélet
Fontos