Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. május 22. 15:14 Pénz, Vállalat

Az elmúlt 40 év legjobb befektetése a méregdrága luxustáska. Vagy nem.

Befektetésnek sem utolsó az közel 300 Hermes Birkin táska, amik a bukott maláj miniszterelnök egyik lakásából kerültek elő. Legalábbis ezt állítja egy erre szakosodott oldal, amely szerint az elmúlt három és fél évtizedben ilyen luxustáskákban érte meg leginkább tartani a pénzünket. Ráadásul, ha jól értjük a befektetés lényegében kockázatmentes, hiszen a táskák értéke az eddigi tapasztalatok alapján csökkenni nem is tud.

A Hermes Birkinekre az irányította rá a figyelmet, hogy miután Malajzia kormányfője, Najib Razak teljesen váratlanul megbukott a két héttel ezelőtti választásokon, a rendőrség razziát tartott több hozzá és családjához köthető ingatlanban. Ezek során pedig rengeteg – vélhetően elsikkasztott állami pénzből vásárolt – vagyontárgyat találtak, köztük 286 ilyen luxusretikült is.

Ezek közül a legolcsóbb is több mint 9 ezer dollárba kerül, árverésen azonban már adtak ilyen táskáért 377 ezer dollárt, azaz jelenlegi árfolyamon több mint 100 millió forintot is. Ez utóbbi miatt vetette fel a Quartz, hogy akár befektetésként is értékelhető a 300 darabos gyűjtemény.

Bár Najib Razak és felesége esetében vélhetően nem erről volt szó, de bármilyen hihetetlen volt már rá kísérlet, hogy felmérjék mennyire érdemes luxustáskában tartani a pénzünket. A Baghunter nevű portál még 2016 elején készített egy elemzést, amit másfél évvel később megismételtek. Ebben a részvénypiacok, az arany és a táskák értéknövekedését vetették össze 1980 és 2015 (illetve később 2017) között, és arra jutottak, hogy a legjobb befektetés egyértelműen a Hermes Birkin volt.

Míg ugyanis az S&P 500 alig 9, az arany pedig mindössze 1,5 százalékot hozott évente, addig a táskák több mint 14-et. Ráadásul utóbbiaknál teljesen monoton volt a növekedés: egyetlen olyan évben sem csökkent az értékük. Még a legrosszabb évben is felértékelődtek 2,1 százalékkal, míg a legjobban negyedével ugrott az áruk. Ezzel szemben az S&P 500 2008-ban több mint harminc százalékot zuhant, az arany pedig a leggyengébb évében majdnem 6 százalékot veszített értékéből.

A kutatás tudományos értékéből kissé levon, hogy nem teljesen egyértelmű, hogyan becsülik a táskák értékét. Az biztos, hogy a Hermes Birkineknek komoly másodpiaca van. A cikk szerint az új táskákra esetenként akár hat évet is vár egy vevő, így gyakran előfordul, hogy használtan többe kerül egy ilyen táska, mint újonnan.

Konkrét árakat azonban csak a rekordot hozó aukciók esetében említenek, ezeket pedig kicsit azért erős összevetni úgy általában bármivel. Állítólag 2016-ban típustól függően 14 és 20 százalék közötti értéknövekedést produkáltak a táskák, de ezeknél sem egyértelmű, hogy milyen árat mihez hasonlítunk. Arról nem is beszélve, hogy egy másik aloldalon, ahol a Hermes Birkinekről, mint befektetésről írnak, azt állítják, hogy egy ilyen táska a 80-as években kétezer dollárba került, most pedig 10-12 ezerért lehet megkapni. Ez viszont csak 5-6-szoros szorzó, ami nagyon messze van az évi 14 százaléktól, sőt még az amerikai állampapírok hozamát sem éri el*Ha valaki amerikai állampapírba tett 2000 dollárt 1980-ban, akkor most közel 20 ezer dollárja van..

Mindenesetre még, ha el is fogadjuk, hogy a használt Hermes Birkinek piacán ekkora hozamokat lehet elérni, akkor sem biztos, hogy most a legjobb ezekből bevásárolni. A táskák árát ugyanis – amint ez a hosszú várólistákból is kiderült – a szűkös kínálat hajtja felfelé. Márpedig, ha valakinek Malajziában eszébe jut értékesíteni a lefoglalt kormányfői vagyont, akkor ez a túlkereslet enyhülhet, ami azonnal visszafogja az áremelkedést. Sőt, még akár az is előfordulhat, hogy közel 40 év után olcsóbbak lesznek a Hermes Birkinek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat Hermes Birkin luxustáska Malajzia Najib Razak S&P 500 Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.