Akár az infláció tízszeresével nőtt a legértékesebb magyar családi cégek értéke az elmúlt nyolc évben
Közzétettea jelenleg legértékesebb magyar családi cégcsoportok toplistáját a Forbes magazin. Elemzésük szerint a 25 legértékesebb cég ma összességében alig ér többet, mint egy évvel korábban, a növekedés elmaradása a nehéz gazdasági helyzet jele.
Részletek: a 15 legértékesebb céget az alábbi grafikonon ábrázoltuk, amelyen jól látszik, hogy az első három helyezett, a Mészáros csoport, az MPF csoport és a Bonafarm csoport milyen sokkal vezet a többiek előtt.
Tágabb kontextus: a Forbes első, 2015-ös listájához viszonyítva a legértékesebb családi vállalkozások élmezőnye nyolc év alatt alapvetően megváltozott. Az infláció azóta 36 százalék volt, és számos családi cég értéke ennek tízszeresével vagy még nagyobb arányban nőtt.
A jelenleg már utcahosszal vezető Mészáros-csoport és a negyedik helyre feljött, Szíjj Lászlóhoz köthető Duna-csoport 2015-ben még nem fért be az akkor 21-es listába. Akkoriban 7,2 milliárd forintos vagyonnal lehetett felkerülni a listára, tehát a Duna-csoport értéke reálértékben legalább közel húszszorosára, a Mészárosé ötvenszeresére nőtt.
Csak a Csányi és a Felcsuti család (Bonafarm és MPF csoport) képviseli az állandóságot az élmezőnyben, ezek a vállalatbirodalmak már nyolc éve is a dobogón voltak.
Számokban: a lenti grafikon a 2015-2023 közötti mozgásokat, illetve ahol lehet, ott a reálérték növekedéseket mutatja be (a 2015-ös cégértéket megnöveltük az inflációval, és ehhez a jelenértékhez mértük a 2023-as értéket). A jelenlegi top15-ből nyolc éve még csak hat cég volt rajta a listán.
Az egykori éllovas Jász-Plasztik Kft. reálértéke nem változott, ennek hatására a hetedik helyre esett vissza. A 77 Elektronika csoport reálértéke nyolc év alatt 355 százalékkal nőtt, ez a legmagasabb érték, amit mértünk, ezzel a 12. helyről a 8.-ra lépett előre a cég.
2015-ben 8,4 milliárd forint elég volt a 20. helyhez (Vabeko Kft./Bernula család), ez mai értéken valamivel több mint 11 milliárd forintnak felel meg, ám a mostani 20. helyezett értéke 32,1 milliárd forint (Alcufer/Horváth testvérek), vagyis ma reálértékben már majdnem háromszor annyi pénz kell a top20-ba jutáshoz, mint nyolc évvel ezelőtt.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.
Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.
Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.