Összesen 45 milliárd forint értékben kötött szerződéseket különböző csatornázási projektekre az állam – derül ki az európai közbeszerzési értesítő csütörtöki számából. Ebből négy különböző térség összesen harminc településén valósulhatnak meg beruházások.
A legdrágább projekt a kaposvári lesz, ott 6 milliárdot költenek csatornázásra, de Egerben is közel 5 milliárdért fejlesztik a szennyvízhálózatot, és korszerűsítik a szennyvíztisztító telepet.
Az NFP Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft. által kiosztott hatalmas összeg mindössze hat vállalkozáshoz kerül. A legtöbb megrendelést közülük is egy olyan konzorcium kapta, amelyben Mészáros Lőrinc cégbirodalmának központi vállalata, a Mészáros és Mészáros Kft. is tag. A felcsúti polgármester érdekeltsége az Euroaszfalttal közösen összesen 14,6 milliárd forintnyi megbízást kapott. Érdekesség, hogy az előzetes becslések ennél kisebb költségeket valószínűsítettek: ezek szerint 10,3 milliárdból ki kellett volna hozni az érintett három beruházást.
Az Euroaszfalt nem csak Mészáros Lőrinc cégével futott be: a Dunai György érdekeltségébe tartozó Betonútépítő Zrt-vel Észak-Kelet Magyarországon is dolgozhatnak egy 2,4 milliárdos munkán. Rajtuk kívül még a Colas Alterra Zrt., a Swietelsky Kft. és a Strabag kapott megbízást.
Legalábbis ebben a körben. A beruházássorozat ugyanis egészen biztosan nem zárul le, hiszen a mostani fejlesztések egy nagyobb keretmegállapodás részeként valósulnak meg. Az NFP még tavaly hirdetett meg egy gigatendert, aminek értelmében a következő években az ország hat területén egyenként legfeljebb 70 milliárd forintot fordítanának vízközműfejlesztési projektekre. Most ennek a 420 milliárdnak költötték el valamivel több, mint a tizedét.
A keretmegállapodás egyébként azt is behatárolja, hogy a további maximum 380 milliárdnyi munkát kik kaphatják. Ezt ugyanis épp azért találták ki, hogy ne kelljen minden egyes projektre teljesen külön tendert kiírni. A meghirdetett munkákra csak azok jelentkezhetnek, akikkel az adott térségben már megkötötte a keretszerződést az NFP.
A programiroda egyébként mind a hat területen négy-négy céggel (vagy konzorciummal) állapodott meg. Elvileg ez azt jelenti, hogy akár 24 társaság is részesedhetne a 420 milliárdos összegből, erről azonban szó sincs. A befutókkal ugyanis jellemzően nem csak egy, hanem 2-3 térségre szerződtek le. Így a hatalmas összeg végül mindössze 11 szervezetnél landol majd (ebből hét önálló vállalat, négy pedig 2-3 céget tömörítő konzorcium).
A mostani nyerteseken túl elvileg részesedhet még a csatornázási projektekből például a Hódút Kft., a Magyar Vakond Kft., a Szabadics Zrt. és a Penta Kft. is.
Közélet
Fontos