Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2023. május 18. 18:18 Közélet

Egyre többet költ a világ fegyverekre, és ez így is marad

Csaknem 4 százalékkal nőttek tavaly a globális hadikiadások a Stockholmi Békekutató Intézet (Stockholm International Peace Research Institute – SIPRI) jelentése szerint.

  • A világ országai tavaly összesen nagyjából 2,24 ezer milliárd dollárt költöttek hadi célokra (2022-es dollárárfolyamon számolva), a növekedés pedig egy évek óta tartó trendbe illeszkedik, de ezen belül is egy jelentősebb kiugrást jelent.
  • Csak egy régióban csökkentek a hadikiadások globálisan, a szubszaharai Afrikában.

Miért fontos ez? A hidegháború lezárultát követő erőteljes visszaesés után az 1990-es évek közepe óta – a 2000-es évek közepén a hidegháborús szintet újra meghaladva – szinte folyamatosan növekszik a hadikiadások összege globálisan.

 

Felülnézet: A legjelentősebb mértékben az orosz-ukrán háború miatt nőttek a világban a hadikiadások 2022-ben. 

  • Oroszország tavaly 9%-kal, Ukrajna pedig 640%-kal növelte a hadikiadásait az előző évhez képest, de például Lengyelország, Svédország, vagy Hollandia is (11-11 és 12%) jelentősen többet költött fegyverkezésre.
  • Európában átlagosan 13%-kal nőttek a kiadások, de nem volt egységes a fegyverkezés felpörgése, Olaszországban például csökkent, Franciaországban pedig stagnált a hadi büdzsé.
 

Ukrajna olyan mértékben növelte a hadikiadásait, hogy a 36. helyről a 11. helyre került a hadicélokra legtöbbet költő országok listáján. Ukrajna a GDP-jének harmadát költötte védelemre tavaly.

  • Ezt a listát tavaly is az USA vezette, Kína a második helyen négy százalékkal növelte a kiadásait, a háborút indító Oroszországot pedig India és Szaúd-Arábia követte, amelyek szintén jelentősen növelték tavaly a hadikiadásaikat.
  • Az USA és Kína együttes költései adják ki a globális hadikiadások több mint felét.

Mi várható? Az idei év első hónapjai alapján ez a trend idén is folytatódhat. 

  • Oroszország hadikiadásai januárban és februárban csaknem háromszorosára nőttek az előző év első két hónapjához képest, és a költségvetési kiadások harmadára nőttek.
  • Az ukrán parlament márciusban elfogadta az idei költségvetés módosítását, ami alapján tovább növelnék a hadikiadásokat.
  • Lengyelország pedig például idén azt a cél tűzte ki, hogy GDP-arányosan 2,5-ről 4%-ra növelje a hadikiadásait.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.