Átlagosan 25-30 ezer dollárral, azaz átszámolva 6,5 – 8 millió forinttal drágulhat 2020-tól a családi házak építése Kaliforniában. Az áremelkedést az idézheti elő, hogy az állam energetikai bizottsága szerdán várhatóan megszavazza a rendeletet, ami alapján két év múlva már kötelező lesz minden új építésű házra napelemet szerelni.
A mesterséges költségemelésnek a háztulajdonosokra nézve lehet egy jó oldala is, igaz, csak hosszabb távon: becslések szerint a napelemek – legalább – 25 éves élettartama alatt összesen 50-60 ezer dollárral kevesebb rezsit fog kifizetni egy átlagos fogyasztónak számító amerikai család.
A kötelezettség alól csak az kaphat felmentést, aki olyan helyre építkezik, ahol a tető nem alkalmas napelemek telepítésére, mert például túl árnyékos a felület.
Egyelőre nem világos, hogy mekkora kapacitást kell beépíteni a házakba, csak annyit tudni, hogy a rendelet nem megy odáig, hogy a rezsi teljes kiváltását írja elő. Ám az benne van a tervekben, hogy a Tesla Powerwallhoz hasonló energiatárolási megoldásokat ösztönözzék. Ezek olyan nagy kapacitású akkumulátorok, amelyek képesek tárolni a villamos energiát, például azért, hogy a napsütéses órákban megtermelt áramot éjszaka is fel lehessen használni. Ezek a szerkezetek abban is segíthetnek, hogy egy háztartás minél jobban függetlenítse magát az energetikai hálózattól.
Ez lesz az első amerikai állam, ahol a napelemeket kötelezővé teszik, ám a szakértők azért megjegyzik, Kaliforniában ez nem túl meredek elképzelés, hiszen a napos órák száma meglehetősen nagy. Más államokban, ahol nem ennyire jó a napelemek megtérülése, sokkal radikálisabb megoldás lenne egy hasonló kötelezettség előírása.
Ahogy az Engadget írja, az új építésű kaliforniai házaknak jelenleg csak 20 százalékát tervezik napelemmel. Ez pedig azt jelenti, hogy a 100 százalékos kötelezettség hirtelen ötszörösére növeli a piacot, a tervezők és kivitelezők nagy örömére. A megugró kereslet ugyanakkor a napelem árának általános csökkenéséhez is vezethet, és ez végső soron egész Amerikában lefelé nyomhatja a lakosság költségeit, hiszen egységes piacról van szó.
Tech
Fontos