Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2023. február 24. 10:46 Vállalat, Világ

A nagyvállalatok nyomására terjedhet a zöldenergia Lengyelországban

Számos multinacionális nagyvállalat és iparági érdekképviseleti szervezet kérte levélben a lengyel parlamentet és a miniszterelnököt, hogy támogassák a zöld energia terjedését az országban, és egyben lazítsanak a szélerőműveket telepítését szabályozó törvényen – írja a Notesfrompoland.com a lengyel állami hírügynökség közleménye alapján.

Habár a megújuló energiaforrások részesedése – részben statisztikai trükközéssel –  Lengyelország energiamixében 7-ről 17 százalékra emelkedett 2010 és 2021 között, az országban túlnyomó részt még mindig szénből állítják elő az áramot (71 százalékban, ami a legmagasabb arány az EU-ban).

A parlament alsóháza, a Szejm, nemrég fogadta el azt a kormány által felterjesztett törvényjavaslatot, amely megkönnyítené a szárazföldi szélerőművek építését azáltal, hogy csökkenti az új projekteknél elvárt épületekhez képest számított minimális távolságot. A kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) viszont egy utolsó pillanatban benyújtott módosítással szigorította a javaslatot, és a minimális távolságot 500 méterről 700 méterre növelte, ami szélenergiával foglalkozó cégek szerint jelentősen korlátozza az új kapacitások kiépítését.

A többek között az Amazon, a Google, a Mercedes, az Ikea, és a lengyel autópari, acélipari és építőanyagipari kamarák által aláírt levél ezzel egyetértve megjegyzi, hogy a vállalatok jövőbeli új beruházásainak helyszínének kiválasztásakor is fontos szempont lesz, hogy az országban elérhető lesz-e megfelelő mennyiségű zöld energia. A levélben a cégek felvetik, hogy a kapacitások fejlesztésének hiányában Lengyelország új beruházások és a versenyképessége elvesztését kockázatja.

Lengyelországban az elmúlt években jelentős tőkebefektetéseket megvalósító multinacionális cégek kérése mögött az állhat, hogy az elmúlt években egyre több nagyvállalat tűzött ki kibocsátáscsökkentési célokat. Emiatt a termelésük dekarbonizációja szempontjából kulcsfontosságúvá válik a megújuló energiához való hozzáférés, és mindez a beruházási döntéseket is meghatározza. 

Hasonló kritika egyébként Magyarországgal kapcsolatban is felmerült. A Reuters egy decemberi riportjában a hírügynökségnek nyilatkozó európai és ázsiai autóipari szereplők a magyarországi befektetésekkel kapcsolatos kockázatként említették, hogy túl alacsony a megújuló források aránya, miközben a gyártók mind marketingszempontból, mind a formálódó európai uniós környezetvédelmi szabályok alapján kénytelenek csökkenteni a gyártási folyamat karbonlábnyomát.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA szigorodó szabályok miatt zöldebb energiát akarnak az akkugyárak MagyarországonAz EU alakuló szabályozása korlátozná az akkumulátorgyártás karbonlábnyomát, emiatt a Magyarországra települő akkuüzemek is több zöldenergiát kérnek a kormánytól.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ beruházás fdi Lengyelország megújuló energia Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.